FacebookTwitterPinterestShare

Zostań obywatelem Zjednoczonego Królestwa. Jak zdobyć obywatelstwo brytyjskie

Zostań obywatelem Zjednoczonego Królestwa. Jak zdobyć obywatelstwo brytyjskie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka niemal 800 tysięcy Polaków. Rzeczywista ich liczba jest jednak z pewnością o wiele większa. Urząd pod uwagę bierze bowiem tylko i wyłącznie te osoby, które urzędowo zarejestrowały swoją nieobecność w kraju. Jaka zatem jest faktyczna liczebność polskich obywateli w Zjednoczonym Królestwie? Trudno powiedzieć. Nieoficjalne statystyki mówią, że na swój drugi dom; mogło wybrać Wyspy nawet 1,5 mln naszych obywateli.

W obliczu Brexitu o zdobyciu brytyjskiego obywatelstwa rozmawiamy coraz częściej. I nie ma się czemu dziwić. Posiadanie wyspiarskiego paszportu zagwarantuje nam przecież zostanie w Wielkiej Brytanii niezależnie od tego, jak będzie wyglądała procedura wyprowadzania kraju z Unii Europejskiej. Co należy zrobić, aby zostać pełnoprawnym poddanym Jej Królewskiej Mości? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Co ważne- zanim zaczniesz starać się o brytyjski paszport, musisz uzyskać stałą rezydenturę. Dopiero po rocznym jej posiadaniu możesz starać się o obywatelstwo.

 

Wymogi formalne

 1. Ukończenie 18 roku życia
 2. Posiadanie tzw. „dobrego charakteru” (składając podanie będziemy zobowiązani podać wszystkie fakty dotyczące spraw sądowych, które zostały wniesione przeciwko nam w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce; Home Office zapyta także o wykroczenia drogowe, czy informacje dotyczące ogłoszenia przez nas bankructwa)
 3. Bycie osobą zdrową psychicznie i poczytalną
 4. Potwierdzenie zamiaru pozostania na terytorium UK
 5. Mieszkanie  w Wielkiej Brytanii przez 5 lat przed datą złożenia wniosku (łącznie z rezydenturą- 6 lat)
 6. Nieprzebywanie poza Wielką Brytanią przez okres dłuższy niż 450 dni w ciągu 5 lat i 90 dni w ciągu ostatniego roku
 7. Nieograniczenie pobytu przez instytucje prawa imigracyjnego lub wizowego
 8. Potwierdzenie znajomości angielskiego (przynajmniej na poziomie ESOL- English for Speakers of Other Languages – Entry3) i zdanie Testu z Wiedzy o Wielkiej Brytanii (pytania można znaleźć na stronie www.lifeintheuktest.gov.uk, polecamy także oficjalny poradnik „Life in the United Kingdom: A Journey to Citizenship Handbook”). Do uzyskania obywatelstwa wystarczy odpowiedzieć na 18 z 24 pytań.

Dokumenty

 1. Dokument potwierdzające tożsamość (paszport lub dowód osobisty, certyfikat rejestracji WRS)
 2. Wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy
 3. Zdany test z wiedzy o życiu w Wielkiej Brytanii
 4. Dokumenty potwierdzające 5-letni pobyt w Wielkiej Brytanii (P60 lub list potwierdzający zatrudnienie w tym okresie, osoby samozatrudnione – ewidencja potwierdzającą regulowanie podatków przez okres pięciu lat)
 5. Referencje od dwóch osób posiadających obywatelstwo brytyjskie. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku znajomość z tymi osobami co najmniej przez 3 lata

Procedura

Jeśli spełniasz powyższe kryteria- czas starać się o obywatelstwo. Możesz to zrobić na 3 sposoby:

 1. Korzystając z usługi National Checking Service ( 98% podań złożonych w ten sposób jest akceptowanych- prowadzą ją lokalne władze samorządowe; opłaty wynoszą 50 do 70 Koszt i czas oczekiwania
 2. Po zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów i wypełnieniu aplikacji musimy jeszcze dodać czek lub dane karty debetowej w celu uiszczenia opłaty skarbowej za rozpatrzenie aplikacji. Obecnie wynosi ona około 1 000 funtów. Rozpatrywanie wniosku o obywatelstwo brytyjskie może trwać do 6 miesięcy. Podczas składania aplikacji Home Office pobiera opłatę urzędową, która wzrasta co roku na początku kwietnia.
 3. WAŻNE: W razie odmowy nie możemy liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy.
 4. Czas oczekiwania na decyzję Home Office to około 6 miesięcy.
 5. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji każdy, kto chce otrzymać obywatelstwo brytyjskie, musi wziąć udział w ceremonii przyznawania obywatelstwa brytyjskiego oraz złożyć przysięgę (Oath of Allegiance and pledge) na wierność państwu brytyjskiemu.
 6. funtów za wniosek)
 7. Możesz skorzystać z usług agenta lub reprezentanta (upewnij się, że jest zarejestrowany w Office of the Immigration Service Commissioner)
 8. Możesz złożyć wniosek osobiście (formularz możesz pobrać TUTAJ)

Wniosek możesz także wypełnić i wraz z dokumentami wysłać na adres:

Department 1

UK Border Agency

The Capital

New Hall Place

Liverpool

L39PP

Koszty i oczekiwanie

Po skompletowaniu dokumentacji i wypełnieniu aplikacji urząd poprosi nas o czek lub dane karty debetowej.  Informacje będą potrzebne do uiszczenia opłaty skarbowej za rozpatrzenie podania. Za złożenie wniosku o przyznanie obywatelstwa musisz zapłacić  ok. 1000 funtów, koszt testu Life in the UK to 50 funtów. Co ważne- razie odmowy nie możemy liczyć na zwrot pieniędzy.

Rozpatrywanie wniosku o obywatelstwo może potrwać nawet 6 miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Home Office- przyszły obywatel Wielkiej Brytanii bierze udział w ceremonii, w czasie której składa się przysięgę na wierność Królowej Anglii i lojalność wobec Wielkiej Brytanii. Następnie otrzymuje świadectwo obywatelstwa brytyjskiego , a więc staje się pełnoprawnym obywatelem Zjednoczonego Królestwa. Zatem do dzieła!

Szczegółowe informacje na temat brytyjskiego obywatelstwa znajdziecie tu:  www.gov.uk/becoming-a-british-citizen

A poniżej- niespodzianka od naszego partnera- darmowy przelew do Polski. Na koncie odbiorcy w 10 minut od nadania.

FacebookTwitterPinterestShare