FacebookTwitterPinterestShare

Zmarł legendarny sztangista Naim Suleymanoglu

Zmarł legendarny sztangista Naim Suleymanoglu

W wieku 50 lat zmarł w sobotę w szpitalu w Stambule jeden z najsłynniejszych sztangistów w historii, trzykrotny mistrz olimpijski Naim Suleymanoglu – poinformowała turecka agencja Anadolu. Medale zdobywał w barwach Bułgarii i Turcji.

Przyczyną śmierci były powikłania po przeszczepie wątroby. Gdy znalazł się dawca, słynny sportowiec trafił do kliniki 25 września, a operację przeprowadzono 6 października. Początkowo lekarze twierdzili, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Później okazało się, że jest inaczej, a media tureckie informowały m.in. o krwotoku mózgowym. Ostatnio Suleymanoglu przebywał na oddziale intensywnej terapii.

Urodził się 23 stycznia 1967 roku w Bułgarii i dla tego kraju, jeszcze jako nastolatek (najpierw jako Naim Sulejmanow, a potem Naum Szałamanow), zdobył dwa tytuły mistrza świata. W 1986 roku po zawodach w Australii odmówił powrotu do kraju i osiedlił się w Turcji. Rywalizację na pomostach olimpijskich wygrywał w Seulu (1988), Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). Łącznie siedem razy był mistrzem globu, a kilkadziesiąt razy bił rekordy świata.

Po trzyletniej przerwie wrócił na igrzyska 2000 roku w Sydney, ale ten występ zakończył się niepowodzeniem.

„Kieszonkowy Herkules”, jak z racji ledwie 147 cm wzrostu nazywany był Suleymanoglu, w 2005 roku triumfował w plebiscycie fachowego magazynu „World Weightlifting” na sztangistę 100-lecia.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/giel/ pp/
fot. EPA/MLADEN ANTONOV

FacebookTwitterPinterestShare