FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Zaprezentowano laureatki kampanii #Polka100

Zaprezentowano laureatki kampanii #Polka100

W Ognisku Polskim w Londynie przedstawiono w czwartek 18 Polek mieszkających w W.Brytanii, które są laureatkami kampanii #Polka100 zorganizowanej przez Ambasadę RP w Londynie w ramach obchodów 100-lecia rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.

Spośród blisko 200 nadesłanych zgłoszeń wybrano 18 osób, w tym m.in. inżynierkę odpowiedzialną za modernizację londyńskiego metra – Annę Kopyto, koordynatorkę postprodukcji w serialach „Gra o Tron” i „The Crown” – Barbarę Lalik, kierowniczkę działu obsługi zwiedzających w Opactwie Westminsterskim – Różę Włodarczyk, analityk zapotrzebowania na energię elektryczną – Oliwię Miłek-Richards oraz piłkarkę w drużynie juniorów Chelsea FC – Ashanti Akpan, której mama jest Polką a tata – Afrykaninem.

Monika Sikora z biura prasowego ambasady RP w Londynie tłumaczyła w rozmowie z PAP, że wyróżnione osoby łamią istniejące stereotypy dotyczące kobiet migrantek, a także te dot. Polaków w Wielkiej Brytanii, bo zajmują wpływowe stanowiska w zawodach, które często tradycyjnie były zdominowane przez mężczyzn.

„Mamy powody do dumy, bo ich historie pokazują, że Polki znakomicie odnajdują się w Wielkiej Brytanii i często robią fantastyczne rzeczy, które mają bezpośrednie znaczenie na funkcjonowanie tego kraju” – dodała.

Z kolei Ewa Gluza, która znalazła się w finałowej osiemnastce w uznaniu swojej pracy ze społecznością lokalną w Oksfordzie, tłumaczyła, że jej zdaniem kampania może także pomóc w wykreowaniu nowych liderek, które mogłyby reprezentować głos Polaków w Wielkiej Brytanii.

„Wielu ludziom często się błędnie wydaje, że polscy migranci w tym kraju zajmują głównie najniższe stanowiska, ale szeroka lista nagrodzonych – od inżynierki do policjantki zajmującej się mediacjami, pokazuje, że Polki z odwagą przebijają kolejne szklane sufity i osiągają istotne sukcesy w swoich branżach” – dodała.

Wszystkie finalistki zostały sportretowane przez mieszkającą w Londynie nagradzaną fotoreporterkę Jadwigę Bronte.

„Najważniejsze było dla mnie przedstawienie tych kobiet jako silnych, współczesnych bohaterek, które mogą być wzorem do naśladowania, a także pokazanie, że coraz bardziej nieaktualny staje się tradycyjny podział na zawody męskie i damskie” – tłumaczyła.

Szczegółowe profile oraz portrety 18 wyróżnionych kobiet zostały opublikowane na stronie internetowej i mediach społecznościowych ambasady RP w Londynie.

W 2018 roku obchodzona jest setna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i Wielkiej Brytanii.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
żródło: jakr/ mkj/ mars/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share