FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Zapomnij o dobrej emeryturze w Wielkiej Brytanii

Zapomnij o dobrej emeryturze w Wielkiej Brytanii

Okazuje się, że brytyjscy pracownicy będą mieli najgorsze emerytury wśród wszystkich większych państw na świecie. Brytyjska emerytura będzie sięgać zaledwie ok. 40% przeciętnego wynagrodzenia, informuje OECD.

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pracownicy w Wielkiej Brytanii będą mieli najgorsze emerytury spośród innych dużych gospodarek i najwyższy wiek emerytalny kraju.

Typowy brytyjski pracownik może spodziewać się wysokości emerytury stanowiącej zaledwie 38% przeciętnego wynagrodzenia, włączając zarówno państwowe, jaki i prywatne emerytury. Taki wynik jest zaskakująco niski, zwłaszcza w porównaniu z takimi państwami jak Holandia, Austria – powyżej 90% czy Hiszpania i Włochy – powyżej  80%.

Tylko Meksyk i Chile oferują swoim pracownikom gorszą perspektywę po przejściu na emeryturę niż Wielka Brytania. Sporym zaskoczeniem jest też Turcja, która z kolei oferuje pracownikom świadczenia emerytalne w wysokości 105% przeciętnego wynagrodzenia.

Nie koniec niespodzianek. Pracownicy w Wielkiej Brytanii będą musieli pracować na tę emeryturę dłużej niż gdziekolwiek indziej, przed kwalifikują się do emerytury państwowej. W ciągu najbliższych dwóch lat wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii będzie wynosił 68 lat, tak wysoko w Europie jest tylko w Irlandii i Czechach. Reszta rozwiniętego świata ma tendencję odwrotną – zaniżania wieku senioralnego, średni wiek emerytalny ma zostać przesunięty do 65,5 lat do 2050 roku.

Dla porównania Francuzi i Belgowie mogą cieszyć się najwcześniejszą emeryturę. Francja ma wiek emerytalny obecnie na poziomie 62 lat, ale powszechne jest dążenie do wcześniejszej emerytury, by kobiety i mężczyźni mogli przerwać pracę nawet w wieku 59 lat. W Belgii jest podobnie.

Najdłużej na świecie pracują Koreańczycy. W Korei Południowej przeciętny mężczyzna pracuje do 72,9, a kobieta do 70,6 roku życia.

jm
źródło: The Guardian

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment