FacebookTwitterPinterestShare

Wystąpienie premier pozytywnie ocenione

Wystąpienie premier pozytywnie ocenione

Brytyjskie media pozytywnie skomentowały w czwartek wystąpienie premier Theresy May na zakończenie konwencji programowej Partii Konserwatywnej. „To było dobrze napisane, przekonujące przemówienie, które Wielka Brytania potrzebowała usłyszeć” – ocenił „The Sun”.

Tabloid podkreślił, że choć większość obserwatorów zapamięta przede wszystkim podrygiwania premier do piosenki szwedzkiego zespołu ABBA „Dancing Queen”, przy której wchodziła na scenę, to w wystąpieniu znalazły się także zapowiedzi istotnych decyzji politycznych dotyczących m.in. zwiększenia nakładów na publiczną służbę zdrowia i wydatków na mieszkalnictwo.

„W kwestii Brexitu May musiała udzielić zdecydowanej riposty na wtorkowe porywające przemówienie (byłego szefa MSZ i lidera eurosceptycznego skrzydła partii) Borisa Johnsona i – uczciwie mówiąc – udało jej się to osiągnąć. Jak tłumaczyła, jej plan z Chequers realizuje mandat (udzielony rządowi) w referendum i jest najlepszym rozwiązaniem dla Wielkiej Brytanii, a bez niego do Brexitu może nie dojść” – relacjonowała gazeta.

„The Sun” zastrzega, że jest „wciąż nieprzekonany”, ale wkrótce zbliża się kluczowy moment w negocjacjach, który pokaże, kto ma rację. „(May) nie może zawrzeć kolejnych kompromisów, a jeśli Unia Europejska też się nie ugnie, to porozumienie na wzór tego, które UE ma z Kanadą, może jeszcze okazać się najlepszym” – czytamy.

Z optymizmem wystąpienie May ocenił także eurosceptyczny tabloid „Daily Mail”, który zaznaczył, że od wejścia na scenę szefowa rządu „promieniowała pewnością siebie i autoironicznym poczuciem humoru wraz ze zdrowym rozsądkiem, przyzwoitością i chęcią zwycięstwa, co stało się charakterystyczną cechą jej urzędowania na stanowisku premiera”.

„Oceniając po entuzjastycznym przyjęciu jej przemówienia – określonego przez wielu najlepszym w jej karierze – większość członków Partii Konserwatywnej ma niewiele wątpliwości dotyczących tego, kto powinien przewodzić ugrupowaniu. Johnson oraz ci, którzy chcą usunąć ją ze stanowiska, wyglądają dzisiaj zdecydowanie mniej groźnie” – podkreślono.

Konserwatywny dziennik „Telegraph” zaznaczył jednak, że konwencja programowa była jedynie „dodatkową atrakcją dla głównego wydarzenia, które dopiero przed nami”. „Okres pomiędzy dzisiaj a Świętami Bożego Narodzenia będzie jednym z najbardziej burzliwych w najnowszej historii politycznej Wielkiej Brytanii, bo May będzie próbowała osiągnąć porozumienie z UE, a następnie przeforsować je przez parlament” – zaznaczono.

Gazeta wskazała, że „May – zawsze mająca problem, żeby jako premier przedstawić pozytywną argumentację za decyzją o wyjściu z UE, której nie popierała – brzmiała znacznie bardziej optymistycznie, mówiąc o szansach kraju poza Wspólnotą”.

Premier mówiła, że „przyszłość Wielkiej Brytanii jest w naszych rękach. Jeśli jednak chodzi o jej własną przyszłość, to następne trzy miesiące zdecydują o jej losie” – twierdzi „Telegraph”.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło:  (PAP)/jakr/ cyk/ ap/

FacebookTwitterPinterestShare