FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Wypracowaliśmy ustawę nawiązującą do standardów światowych

Wypracowaliśmy ustawę nawiązującą do standardów światowych

Jestem napełniony radością, bo udało się wypracować dobre rozwiązania nawiązujące do standardów światowych – tak o uchwalonej w środę przez Sejm ustawie regulującej kwestie uprowadzeń rodzicielskich za granicę, mówił w piątek wiceszef MS Michał Wójcik.

W środę Sejm jednomyślnie uchwalił przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

W piątek wiceszef MS Michał Wójcik w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że ta ustawa systemowo zmienia kwestie dotyczące uprowadzeń rodzicielskich i buduje sądownictwo specjalistyczne w Polsce. Wyraził także zadowolenie z tego, jak przebiegało w Sejmie głosowanie nad tą ustawą. „Wszyscy poparli te regulacje, nikt nie był przeciw – to rzecz niesłychana w Sejmie” – podkreślił wiceszef MS.

W jego opinii nowe o regulacje dotyczące transgranicznych uprowadzeń rodzicielskich „mają zmienić cały system” tak, „abyśmy wszyscy mogli spokojnie spać”. „Dzisiaj jestem napełniony radością, bo udało się wypracować – przy udziale wielu osób – dobre rozwiązania nawiązujące do standardów światowych” – powiedział Wójcik. Jak mówił, przez lata nic nie zrobiono w tym temacie, a – według szacunków resortu sprawiedliwości – corocznie ministerstwo rejestruje kilkaset takich spraw.

„To nie jest mój sukces jako wiceministra, to przede wszystkim jest sukces ministra Zbigniewa Ziobro, bo on zmienił politykę w Ministerstwie Sprawiedliwości w tym zakresie; to jest też sukces ludzi, którzy przygotowywali tę ustawę, również sędziów, oddelegowanych do ministerstwa, którzy pracowali nad ustawą, ekspertów, specjalistów i posłów” – wyliczał Wójcik osoby, które przyczyniły się do powstania ustawy.

„Dziś wiemy, że stoimy u progu zmian systemowych; zamiast trzystu sądów rejonowych, które zajmują się tymi sprawami, będzie zaledwie 11 sądów okręgowych – czyli dokonujemy specjalizacji (…) sędziów w tym zakresie” – wytłumaczył wiceszef MS. Jak dodał, w ramach nowych regulacji powstanie jeden sąd odwoławczy, a ministerstwo zadba o to, żeby prokuratorzy zostali odpowiednio wyszkoleni tym zakresie.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/dka/ hgt/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share