FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Wrogowie Iranu wywołują w kraju niepokoje społeczne

Wrogowie Iranu wywołują w kraju niepokoje społeczne

W związku z trwającymi w Iranie antyrządowymi demonstracjami najwyższy przywódca duchowo-polityczny tego kraju ajatollah Ali Chamenei oskarżył we wtorek „wrogów Iranu” o wywoływanie niepokojów społecznych.

„W ostatnich dniach wrogowie Iranu wykorzystywali różne narzędzia, w tym gotówkę, broń, politykę i aparat wywiadowczy, do stwarzania problemów dla Islamskiej Republiki” – podkreślił ajatollah w oświadczeniu zamieszczonym na jego stronie internetowej.

Jest to pierwsza wypowiedź Chameneia na temat fali antyrządowych protestów.

We wtorkowym oświadczeniu najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu zapowiedział, że wystąpi z przemówieniem do narodu w sprawie najnowszych wydarzeń, „gdy nadejdzie właściwy moment”.

Chamenei nie wymienił z nazwy żadnego kraju, natomiast sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani oświadczył, że za najnowszymi zamieszkami stoją Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Arabia Saudyjska.

Przestrogi przed „obcą interwencją” w Iranie napłynęły z Moskwy i Ankary. W MSZ Rosji zaakcentowano – jak przekazała w poniedziałek agencja TASS – że Moskwa uważa zajścia w Iranie za sprawę wewnętrzną tego kraju i że „niedopuszczalna jest ingerencja z zewnątrz, destabilizująca sytuację”.

Tureckie MSZ wydało we wtorek oświadczenie, w którym wyrażono nadzieję, że Iran „uniknie obcych interwencji”.

Nadzieję na upadek irańskich władz wyraził w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu, życząc Irańczykom „powodzenia w ich szlachetnej walce o wolność”. Pojawiające się twierdzenia, jakoby to Izrael stał za protestami w Iranie, uznał za „śmieszne”.

Przewodniczący teherańskiego trybunału rewolucyjnego Musa Ghazanfarabadi ostrzegł we wtorek, że uczestnikom protestów może grozić kara śmierci – podała półoficjalna irańska agencja prasowa Tasnim. „Oczywiście jednym z oskarżeń może być moharebeh” (wojna przeciwko Bogu) – powiedział Ghazanfarabadi. W Iranie jest to przestępstwem, za które grozi kara śmierci.

Ghazanfarabadi zapowiedział, że niektórzy z aresztowanych uczestników protestów staną wkrótce przed sądem, oskarżeni o działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu oraz o niszczenie własności publicznej. Ostrzegł, że uczestniczenie w zgromadzeniach, na które MSW nie wydało zgody, jest nielegalne.

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych trwają w Iranie od 28 grudnia; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Według najnowszych danych zginęło co najmniej 21 osób. Od soboty do poniedziałku irańska policja aresztowała ok. 450 uczestników demonstracji.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/akl/ mal/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share