FacebookTwitterPinterestShare

Weekendowe wydarzenia z okazji Święta Niepodległości

Weekendowe wydarzenia z okazji Święta Niepodległości

Bieg Niepodległości, piknik historyczny i liczne zgromadzenia – takie wydarzenia m.in. odbędą się w nadchodzący weekend w Warszawie w związku z niedzielnym Narodowym Świętem Niepodległości.

W sobotę, zgodnie z informacjami udzielonymi przez stołeczny urząd, zarejestrowanych zostało 15 zgromadzeń, a wśród nich m.in. „Koncert dla Niepodległej” na Stadionie Narodowym w godz. 17.00-24.00, piknik historyczny na pl. Zamkowym w godz. 12.00-18.00 i przejazd marszałka Piłsudskiego oraz gen. Sosnkowskiego w godz. 12.00-12.45 z Dworca Gdańskiego na pl. Zamkowy.

Cztery zgromadzenia odbędą się pod hasłem „Obrona demokracji w Polsce”, w godz. 18.00-22.00 na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej, przy Pasażu Niżyńskiego przy ul. Królewskiej, na skwerze ks. Twardowskiego oraz w Ogrodzie Saskim.

W sobotę odbędzie się także msza w archikatedrze, której uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego na uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego. W godz. 18.30-20.30 odbędzie się Capstrzyk Niepodległości połączony z apelem pamięci. Ceremonia odsłonięcia pomnika zaplanowana jest na godz. 19.

11 listopada zarejestrowanych jest 17 zgromadzeń. Wśród najważniejszych znalazły się: msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 9.00. Po godz. 11.00 na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert, tam odbędzie się też pokaz musztry paradnej. O godz. 12.00 będzie uroczysta odprawa warty i apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a po godz. 13.00 nastąpi przemarsz pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych od Krakowskiego Przedmieścia, Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego. W tym czasie prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy pomniku marszałka Piłsudskiego, a dalsze uroczystości z jego udziałem odbędą się na Zamku Królewskim.

W niedzielę odbędzie się także Bieg Niepodległości w godz. 10.00-15.00. Spowoduje on duże utrudnienia w okolicy al. Jana Pawła II od ul. Stawki aż do al. Niepodległości na wysokości ul. Rakowieckiej. W tym samym czasie odbywać się będą imprezy patriotyczne – w godz. 10.00-14.00 zarejestrowane jest zgromadzenie przy Sejmie na ul. Wiejskiej. Przewiduje się w nim udział 400 osób. Uczestnicy zamierzali dołączyć do Marszu Niepodległości, który – po zakazie organizacji przez prezydent Warszawy – zamieniony został na marsz państwowy, organizowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W niedzielę też zaplanowana została manifestacja antyfaszystowska na około 5 tys. uczestników „Za wolność waszą i naszą”. Uczestnicy w godz. 13.00-17.00 zamierzają przejść z pl. Unii Lubelskiej, Marszałkowską, pl. Konstytucji, Piękną, Al. Ujazdowskimi do placu Trzech Krzyży.

W okolicy wszystkich wymienionych ulic mieszkańcy mogą spodziewać się ogromnych utrudnień, objazdów, zamkniętych okolic i zmian w komunikacji miejskiej. Więcej informacji na stronie: http://www.infoulice.um.warszawa.pl/.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/dst/ joz/

FacebookTwitterPinterestShare