FacebookTwitterPinterestShare

Wczoraj rozpoczęły się negocjacje w sprawie Brexitu

Wczoraj rozpoczęły się negocjacje w sprawie Brexitu

W poniedziałek w Brukseli po raz pierwszy spotkali się negocjatorzy z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Negocjacje powinny zakończyć się do 29 marca 2019 roku.

David Davis, brytyjski minister do spraw Brexitu, stwierdził, że Wielkiej Brytanii bardzo zależy na głębokich relacjach z Unią Europejską. Natomiast Michel Barnier, główny negocjator unijny podkreślił, że nadrzędnym celem pierwszego etapu rozmów jest wyjaśnienie wątpliwości spowodowanych perspektywą Brexitu. Zauważył również, że pierwszego dnia zostanie opracowany plan rozmów oraz będą wyznaczone priorytety.

Zgodnie z unijnym prawem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu o Unii Europejskiej, który określa zasady występowania krajów ze Wspólnoty. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii 29 marca 2017 roku. Michel Barnier, liczy na to, że negocjacje zakończą się do października 2018 roku.

Wyznaczone priorytety negocjacyjne dotyczące określenia przyszłości brytyjskich obywateli w Unii a także unijnych w Wielkiej Brytanii po Brexicie, kształt granicy z Irlandią, która stanie się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej oraz uregulowanie brytyjskich finansowych zobowiązań wobec Unii.

Stronie brytyjskiej zależało na określeniu w pierwszej kolejności zasad dotyczących wymiany handlowej z Unią Europejską, ale ostatecznie zaakceptowano plan zaproponowany przez przedstawicieli Wspólnoty.

Sesje negocjacyjne będą organizowane raz w miesiącu.  Ich daty zostały wyznaczone w okresie od 17 lipca do 9 października. Językami roboczymi mają być angielski i francuski.

SM/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare