FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii

Wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii

Theresa May we wtorek poinformowała opinię publiczną o rozważanej możliwości wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Dziś wniosek trafia do Izby Gmin i jego poparcie ogłosiły już dwa ugrupowania.

Członkowie Partii Pracy i Liberalnych Demokratów uważają pomysł wcześniejszych wyborów za bardzo trafny. Pomimo opozycyjnej działalności wobec działań obecnej premier zapowiedzieli już wsparcie formalne.

Sama Theresa May wyszła z propozycją wcześniejszych wyborów w reakcji na ostre sprzeciwy wyjścia z Unii Europejskiej Szkockiej Partii Narodowej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów. Powołując się na wyniki ubiegłorocznego referendum i woli Brytyjczyków uważa, że parlament brytyjski powinien być równie jednomyślny.

Obserwatorzy polityczni twierdzą, że ma to służyć przede wszystkim wzmocnieniu pozycji Theresy May zarówno w brytyjskim parlamencie, jak i na międzynarodowej arenie politycznej. A jako, że obecnie jej Partia Konserwatywna ma przeszło czterdziestoprocentowe poparcie wyniki wyborów zdają się być przesadzone.

Nowy termin wyborów ma być wyznaczony na 8 czerwca tego roku.

aw

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share