FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Wcześniejsza emerytura: komu w Wielkiej Brytanii przysługuje?

Wcześniejsza emerytura: komu w Wielkiej Brytanii przysługuje?

Jak dostać wcześniejszą emeryturę w UK? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta i jednoznaczna. Bo co ma zrobić osoba w późnym wieku, której grozi zwolnienie z pracy? Albo jeśli nie chce pracować się prawie do 70-tki? Możliwych wyjaśnień tego zagadnienia jest właściwie kilka, bo jak dobrze pamiętacie, w UK jest kilka różnych źródeł wypłat emerytalnych.

Odpowiedź nr 1Nie ma czegoś takiego jak wcześniejsza państwowa emerytura

State pension to angielski odpowiednik polskiej zusowskiej emerytury. Naliczana i wypłacana jest zgodnie ze składkami NI. A dostępna jest dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Czyli dopiero po 60. Docelowo w ciągu kilkunastu lat trzeba będzie mieć 68 lat (jeśli nic się w przepisach nie zmieni), aby o nią wnioskować. Wcześniej nie można. Poniżej możesz sprawdzić, kiedy osiągniesz wiek emerytalnyState pension age (State Pension calculator)

Odpowiedź nr 2Możesz wypłacać swoją prywatną emeryturę już od 55 roku życia

Pod warunkiem, że masz co wypłacać. I że Ci się to opłaca. Chodzi tutaj o wypłatę personal pension.

„Personal pension” w skrócie to fundusz, który zakładasz sam (u pension provider, którym może być bank, towarzystwo budowlane czy firma ubezpieczeniowa) i sam odkładasz na niego środki. W zależności co proponuje Twoja umowa i Twoja firma masz kilka możliwości wypłat. Dozwolone prawnie jest wypłacenie w 55 roku życia części środków z Twojego funduszu.

Masz do wyboru wtedy różne opcjealbo wypłatę większej kwoty albo mniejszych wypłat, przy czym reszta funduszu jest nadal inwestowana. (Więcej o opcjach wypłat przeczytasz w tym samym artykule o personal pension).

Pamiętaj jednak – raczej nie jest możliwe wypłacenie wszystkich oszczędności od razu.

Sprawdź także, jaką masz umowę w ramach kolejnego filaru emerytury – workplace pension i czy także w ramach tego funduszu możesz dokonać wypłat w 55 roku życia. Wtedy dostęp miałbyś do dwóch źródeł oszczędności.

Czy warto ruszyć swój fundusz emerytalny, by przestać pracować już po pięćdziesiątce?

To oczywiście zależy. Od tego, jak wielkie masz na nim oszczędności i jak wielkie są/ będą Twoje wydatki na wcześniejszej emeryturze. Na jak długo starczy Ci tych pieniędzy?

Bardzo często powtarzanym hasłem jest to, że ludzie nie chcą pracować aż do śmierci. W zamyśle śmierć ma nastąpić zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli w okolicach 70 lat. Ale statystyki pokazują raczej co innego. Że raczej możesz dożyć dość sędziwego wieku.

Czy jesteś więc przygotowany na to, że na emeryturze spędzisz powiedzmy 40 lat? Przy założeniu, że przejdziesz na nią w wieku 55. Jeśli masz takie zabezpieczenie finansowe, to czemu nie?

Jeśli jednak nie, to może lepiej przemyśleć swoją decyzję. Lub poszukać innych źródeł dochodu emerytalnego. Albo zmniejszyć znacznie koszty życia, przeprowadzając się do innego, tańszego kraju.

Teoretycznie pewnie jest możliwe zaprzestanie pracy w Anglii, otwarcie swojego funduszu personal pension i pobieranie tych środków np. w Polsce. Ale to wszystko należy sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Bo może okazać się, że w pewnym momencie nasze źródło dochodów emerytalnych wyschnie. I że nie będzie możliwości, by uzyskać nowe środki. Dlatego zanim dokona się wypłaty z funduszu emerytalnego, naprawdę trzeba przemyśleć plusy i minusy.

Odpowiedź nr 3jeśli jesteś poważnie chory i pozostał Ci mniej niż rok życia, możesz natychmiastowo wykorzystać całość Personal Pension jako tax free lump sum

Perspektywa mało przyjemna. Prawdę mówiąc, nie życzę nikomu, by musiał korzystać z tej opcji. Aby jednak móc korzystać z tej opcji (czyli wypłacić cały fundusz emerytalny bez konieczności odprowadzenie od niego podatku), dodatkowo trzeba mieć mniej niż 75 lat i mniej niż £1,25 mln oszczędności emerytalnych (łącznie ze wszystkich funduszy emerytalnych).

Odpowiedź nr 4Gdy tylko o to zadbasz

Nie chcesz być zależny od warunków stawianych przez państwo i pension provider? Nie chcesz pracować bardzo długo? To da się osiągnąć! I zależy tylko od Ciebie.

Jeśli więc marzy Ci się wczesna emerytura, nie czekaj na państwo ani na nikogo innego. Od czasu stworzenia systemów emerytalnych sporo się pozmieniało. Choć kiedyś to państwo miało zapewnić spokojną finansową starość, w obecnych czasach jest to nie do wykonania. Dlatego obowiązek zgromadzenia odpowiednich funduszy emerytalnych leży teraz na osobie najbardziej tym zainteresowaną. Czyli na Tobie. Jak to zrobić?

Zacznij zwracać uwagę na to jak dysponujesz swoimi pieniędzmi. Dokształcaj się w temacie finansów osobistych. Szukaj inspiracji u tych, którym się już udało osiągnąć stabilizację finansową. I sam do niej dąż. Nawet jeśli masz niewielkie dochody (na razie). Bo mądrość finansowa nie polega na posiadaniu wielkich pieniędzy, lecz na tym jak się nimi dysponuje.

To co mnie zastanawia, to fakt, jak bardzo interesuje ludzi ich emerytura. Ale tylko taka, którą od kogoś dostaną. To znaczy od państwa. Największe zainteresowanie z mojego cyklu emerytalnego wzbudził właśnie artykuł o rządowej emeryturze – tej, która się należy po spełnieniu określonych warunków.

Ale trzeba pamiętać, że State Pension będzie niezbyt wielka. Jeśli nawet założy się, że ktoś będzie miał uprawnienia do otrzymania jej w całości, to wyniesie ona i tak mniej niż 600 funtów miesięcznie.

Pamiętaj, że Twoja emerytura zależy w głównej mierze od Ciebie.

Finanse osobiste to nie czarna magia. To znajomość kilku reguł i chęć zmiany osobistych nawyków. Gdy wdrożysz je w życie, może wtedy będziesz mógł być na emeryturze, kiedy chcesz. Może nawet już po 40-ce.

źródło: emito.net

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment