FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Co warto zobaczyć w mieście na siedmiu wzgórzach?

Co warto zobaczyć w mieście na siedmiu wzgórzach?

Sheffield to drugie pod względem wielkości miasto w Yorkshire oraz piąte w Wielkiej Brytanii, z liczbą ludności ponad 500 tys. Położone pośród malowniczych wzgórz i rzek u podnóża Gór Pennińskich. Sheffield jest  związane z przemysłem stalowym, szczególnie z produkcją słynnych noży. To także miasto akademickie, skupione wokół dwóch uniwersytetów oraz wyjątkowo zielona metropolia, ponieważ ponad jedna trzecia miasta leży na terenie parku narodowego Peak District. Chociażby z tego powodu kwitnie tu turystyka i planując podróże po Anglii, z pewnością warto poznać buzujące zielenią, kwitnące Sheffield.

Swoja nazwę Sheffield wzięło od rzeki Sheaf, nad którą jest położone. W XVI wieku było już znane z produkcji noży, a Geoffrey Chauce wspomniał o nim w swoich „Opowieściach kanterberyjskich?

Łyk historii

Początki Sheffield sięgają XI wieku, już wtedy znajdował się tu niewielki gród. Prawa miejskie miasto uzyskało w 1297 roku. Od wczesnego średniowiecza wytapiano tu rudy żelaza. Postęp techniczny w hutnictwie doprowadził do powstania w Sheffield jednego z najnowocześniejszych w kraju ośrodków przemysłu ciężkiego. Tutaj też wynaleziono stal nierdzewną. Za jej ojca uważany jest angielski technik metalurgii Harry Brearley (1871-1948). Pracował nad nią dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył nazwy „stal nierdzewna?wobec swojego wynalazku mieszanki żelaza, węgla (0,24%) oraz chromu (12,8%).  Do tego momentu sztućce były wykonywane ze srebra lub zwykłej stali węglowej, dlatego też szybko Anglikowi udało się przekonać do nowego wynalazku producenta noży R. F. Mosleya i ruszyła produkcja na cały świat. W 1857 roku w Sheffield założony został pierwszy klub piłkarski na świecie – Sheffield F.C. rozgrywający po dziś dzień  mecze w 2 lidze angielskiej. Od 1977 roku w Sheffield odbywają się doroczne mistrzostwa świata w snookerze.

Miasto w parku

To niesamowite, ale tereny zielone pokrywają ponad 61% powierzchni Sheffield. 30 % miasta znajduje się w granicach parku narodowego Peak District National Park. W mieście znajduje się ponad 50 parków oraz 150 miejsc porośniętych lasem. Dodatkową atrakcją geograficzną jest siedem wzgórz otaczających miasto oraz zlewisko pięciu rzek: Don, Loxley, Porter, Riverin i Sheaf. Warto też wspomnieć o wspaniałych ogrodach botanicznych (Sheffield Botanical Gardens). Rozłożyste ogrody zostały zaprojektowane w XIX wieku przez architekta Roberta Marnocka. Znajduje się w nich ponad 5 500 gatunków roślin oraz wiele cennych zabytków architektury. W rezultacie kwitnie tu turystyka, wszechobecna zieleń, góry i woda określają charakter miasta jako czystego, przyjaznego turystom i bliskiego naturze. Sheffield, jedno z najbardziej zielonych miast Anglii to miejsce magiczne i coś, co warto zobaczyć. Koniecznie.

2.Peak District National Park, Sheffield

4.Sheffield Park

Ważniejsze zabytki Shefield

Katedra świętego Piotra i Pawła (Sheffield Catherdal)

Katedra ma tysiącletnią historię i jest najstarszym budynkiem w Sheffield. Znajdują się tu ciekawe monumenty rodu Tudorów z XVI wieku, a wnętrze budynku zachwyca  bogatymi zdobieniami i  dużą ilością wielkoformatowych witraży. To jeden z trzech zabytków Sheffield wpisanych na listę najważniejszych zabytków Wielkiej Brytanii, którym przyznano odznaczenie pierwszej klasy.

Ratusz w Sheffield 

Sheffield Town Hall (ratusz) to prawdziwa perła okresu wiktoriańskiego. Zbudowany pod koniec dziewiętnastego wieku budynek jest monumentalną budowlą w samym środku Peace Gardens (Ogrodów Spokoju). Tuż przed budynkiem ratusza znajduje się nowoczesna fontanna, miejsce spotkań mieszkańców Sheffield.

5. RAtusz

 

Opactwo Sheffield

Zbudowano je już w dwunastym wieku, lecz z oryginalnej konstrukcji pozostała jedynie wieża zachodnia. Stała się ona częścią dobudowanej w siedemnastym wieku kaplicy. Pozostałe elementy architektoniczne opactwa zostały dobudowane w różnych okresach historycznych. Najciekawszym z nieoryginalnych elementów są dwie bramy łukowe pochodzące z różnych lat istnienia opactwa.

Domy jak pałace

W Sheffield są dobrze zachowane stare wiktoriańskie kamienice i domy, wśród których najpiękniejszy to XV-wieczny Bishop House oraz pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku liczne domy mieszczańskie.

Śladem interesujących miejsc i atrakcji

Zarówno dla początkującego, jak i wytrawnego podróżnika ciekawe miejsca w UK stanowią łakomy kąsek. Takich miejsc w Sheffield jest naprawdę dużo.  Poniżej przedstawiamy ich subiektywny wybór.

Ciekawą atrakcją miasta jest Abbeydale Industrial Hamlet, czyli muzeum przemysłowej historii miasta umieszczone w odrestaurowanym budynku starej huty. To nie lada gratka dla miłośników historii podanej w atrakcyjny wizualnie sposób. Można tu podziwiać m.in. wnętrza domków robotniczych wzniesionych w latach 1786- 1793,  zapoznać się z pracą ówczesnych rzemieślników, ich życiem codziennym oraz oryginalnymi narzędziami sprzed setek lat. Drugim muzeum dostarczającym niesamowitych wrażeń jest Kelham Island Museum.  Można tu zobaczyć jak wyglądała produkcja stali kutej, a także kultowe samochody Sheffield Simplex.

Tym, co warto zobaczyć, jest także usytuowany w samym sercu miasta Winter Garden (Ogród Zimowy). Ten rozległy ogród łączy Millennium Galleries, Tudor Square oraz Peace Gardens i stanowi jedną z największych na świecie przeszklonych oranżerii. W jego wnętrzu znajduje się przeszło 2,5 tysiąca egzotycznych roślin, które sprowadzone zostały tu niemal z każdego zakątka naszej planety.

1.Millenium Square

Sheffield to także miasto zakupowego szaleństwa. Znajduje się tu jedno z największych centrów handlowych Europy – Meadowhall. W jego obrębie rozlokowanych jest około 280 różnych sklepów, które każdego roku odwiedza przeszło 25 milionów osób.

Tropem ciekawostek

W Sheffield są dwa uniwersytety: University of Sheffield, który może się pochwalić pięcioma noblistami oraz Sheffield Hallam University. Wokół nich skupia się i rozwija życie kulturalne miasta. Szczególnym miejscem jest Sheffield Arena, gdzie odbywają się najważniejsze występy znanych gwiazd.

Sheffield jest także miastem znanych postaci świata gwiazd. Stąd pochodzi m.in  aktor Sean Bean znany z Gry o Tron, piosenkarz i kompozytor Joe Cocker, zespół heavymetalowy Def Leppard oraz Arctic Monkeys.

Mamy w Sheffield także liczne festiwale, imprezy oraz wydarzenia kulturalne, które przyciągają gości z całego kraju. Do najważniejszych należy poświęcony cyfrowej sztuce i mediom marcowy Lovebytes Festival oraz Adventure Film Forum.  Jest tu również organizowany Festiwal Transportu, a także Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych (Sheffield Doc/Fest).

I na zakończenie wesoła ciekawostka. Sheffield i jego mieszkańcy stali się twarzami komedii The Full Monty (polski tytuł Goło i wesoło). Jej bohaterami są dwaj przyjaciele, którzy  stracili pracę w hucie stali. Nie mając zatrudnienia ani wykształcenia,  zachęceni popularnością tancerzy Chippendales, zakładają wraz z kolegami grupę striptizerską. To ciepła i pełna dobrej energii komedia w angielskim stylu. I choć ma już trochę lat, powstała w 1997 r., wciąż warto ją obejrzeć. Podobnie jak Sheffield. Planując podróże po Anglii, odwiedźmy je koniecznie.

 

Marzena Wojciechowska / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share