FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę

Warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę

Na tym polega istota wolności, niepodległości i suwerenności, że to my sami decydujemy o sobie i decydujemy o swoim państwem; dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę – powiedział w poniedziałek w Kamiennej Górze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry (Dolnośląskie) nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Apelował do dyrektorów szkół i przedszkoli, by rozmawiali ze swoimi uczniami o niepodległości Polski. „Chciałbym, żeby uczniowie szukali w swoich rodzinach wspomnienia z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił.

„Nasi pradziadkowie odzyskali nieodległość Polski dla nas” – oświadczył. „Dzięki nim, i później dzięki naszej determinacji żądania tego, że chcemy mieć państwo suwerenne, wolne, niepodległe, udało się także obalić komunistów” – wskazał prezydent.

„I dzisiaj mamy rzeczywiście suwerenną, niepodległą Polskę, która – wierzę w to – będzie państwem, w którym będzie nam się żyło coraz lepiej. W związku z tym mówcie o tym dzieciom” – apelował Andrzej Duda.

„Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (…) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec osiemnastego wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój” – mówił prezydent.

Według niego wszyscy ci „wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych”.

„To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził a kto nie. I na tym polega istota wolności i niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwem i dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę” – podkreślił prezydent.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/wni/ pdo/ par/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share