FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Warszawa na piątym miejscu w rankingu Eurostatu

Warszawa na piątym miejscu w rankingu Eurostatu

Badania Eurostatu dotyczą jakości życia w europejskich stolicach. Są przeprowadzane raz na trzy lata. W tym roku polskie miasto zdobyło tak wysoką lokatę ex aequo z irlandzkim Dublinem. Oznacza to, że Warszawa naprawdę przestaje odbiegać od standardów europejskich, twierdzi tak aż 93% mieszkających w niej Europejczyków.

Badania zostały przeprowadzone w 27 stolicach Unii Europejskiej. Londyn nie został już w nich uwzględniony.

Pierwsze miejsce zajęło Wilno, które okazało się bezkonkurencyjne. Aż 98% mieszkańców uznało, że stolica Litwy spełnia niemal wszystkie warunki do tego, by uznać ją za najlepsze miasto w Europie. Jednak konkurencję miała dużą, bowiem tuż za nią uplasowały się kolejne dwie metropolie Sztokholm i Kopenhaga. Tutaj z jakości życia zadowolonych jest tylko o jeden procent mniej mieszkańców, 97%. Trzecie miejsce w rankingu otrzymał Luksemburg, co dla niektórych było nie lada zaskoczeniem.

Tuż za podium znalazły się trzy stolice: Wiedeń, Zagrzeb i Amsterdam. 94% Europejczyków jest zadowala poziom egzystencji w tych miastach. Tuż za nimi, właśnie z wynikiem 93% uplasowała się Warszawa i Dublin, co oznacza, że spośród 27 państw UE jesteśmy w pierwszej dziesiątce. Jest to bardzo jasny sygnał, że stolica Polski stanowczo podwyższyła swoje standardy. Może to skusić inwestorów, którzy zobaczą w tej tendencji potencjał do wykorzystania.

Najgorszy wynik w rankingu Eurostatu osiągnęły Ateny. Zadowolonych z jakości życia jest tam raptem 67% mieszkańców. Mimo to jednak równocześnie to stolica Grecji odnotowała największy wzrost zadowolenia w porównaniu z poprzednimi badaniami, sprzed 3 lat. Wówczas ze standardów egzystencji w Atenach zadowolonych było jedynie 56% ankietowanych.

aw / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share