FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

USA – Donald Trump wzywa kraje Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Wenezuelę.

USA – Donald Trump wzywa kraje Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Wenezuelę.

Prezydent Donald Trump, występując na wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, wezwał we wtorek kraje Unii Europejskiej, by tak jak USA objęły Wenezuelę sankcjami.

„Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele w UE pójdą wkrótce za przykładem Stanów Zjednoczonych, Kanady i wielu krajów Ameryki Łacińskiej i nałożą sankcje na reżim (prezydenta Nicolasa) Maduro” – powiedział Trump.

Dodał, że obywatele Wenezueli „znoszą ogromne cierpienia, biedę i głód oraz niebezpieczny ferment polityczny”, a „socjalistyczny reżim” Maduro jest despotyczny.
Rajoy powiedział, że Wenezuela stanie się dyktaturą, jeśli nie zmieni obranego teraz politycznego kursu.

Wenezuela została dopisana – obok Korei Płn. i Czadu – do listy państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek rząd Maduro oskarżył w związku z tym Trumpa o „polityczny i psychologiczny terroryzm”.

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter – obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro i ich najbliższe rodziny.
Waszyngton nałożył w tym roku sankcje na wenezuelskie osobistości oficjalne, w tym na prezydenta Maduro, oraz sankcje finansowe na Wenezuelę, wzywając władze w Caracas do przywrócenia demokracji, zorganizowania wolnych wyborów i uwolnienia więźniów politycznych.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP) fit/ mc/arch.
fot.EPA/MICHAEL REYNOLDS

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share