FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Urodziny Mazowsza! Najsławniejszy polski zespół folklorystyczny kończy 70 lat!

Urodziny Mazowsza! Najsławniejszy polski zespół folklorystyczny kończy 70 lat!

8 listopada 1948 roku, dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki powołano do życia Mazowsze. Stworzenie zespołu, którego zadaniem miała być muzyczna twórczość oparta na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach mazowieckiej wsi powierzono Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Profesor i jego żona- Mira Zimińska- Sygietyńska już podczas wojny przyrzekli sobie, że jak tylko ten koszmar się skończy- założą zespół czerpiący garściami z polskiego folkloru. Nie mogli zatem odmówić władzy i niemal natychmiast po otrzymaniu dekretu- rozpoczęli poszukiwanie uzdolnionych muzycznie panien i kawalerów pod mazowieckimi strzechami.

źródło: Facebook/ Mazowsze

Mira, która przed wojną była jedną z popularniejszych warszawskich aktorek– zajęła się sprawami organizacyjnymi. Z kolei jej mąż- oddał się komponowaniu utworów w oparciu o oryginalne ludowe pieśni. W międzyczasie Henryki Wiśniewski, organista i jego żona, Teresa przeszukiwali wraz z Sygietyńskimi wiejskie chaty. Zimińska w poszukiwaniu babcinych strojów, Sygietyński i Wiśniewscy w poszukiwaniu uzdolnionej młodzieży.

źródło: Facebook/ Mazowsze

Siedzibą zespołu została posiadłość z początku XX w., nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela – Karolin. Pałac był wcześniej domem opieki oraz zakładem dla nerwowo i psychicznie chorych. Pod koniec ’48 do Karolina zaczęła zjeżdżać mazowiecka młodzież. Pierwsi członkowie Mazowsza mieli nie więcej niż 16 lat i byli członkami jednego z kilku chórów Henryka Wiśniewskiego. Przywozili do Karolina piękne melodie, oryginalne stroje oraz swój talent, młodość i pasję. Sygietyńscy przeprowadzili się do małego domku przy pałacu. Wszystko po to, by być w stałym kontakcie z podopiecznymi, zapewnić  odpowiednie wykształcenie, ale także dbać o ich wikt i opierunek.

źródło: Facebook/ Mazowsze

Po dwóch latach ciężkiej nauki- 6 listopada 1950 na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu Mazowsza. Repertuar składał się z piosenek przeplatanych tańcami z regionów: opoczyńskiego, kurpiowskiego i mazowieckiego. A już rok później zespół ruszył na podbój świata, zaczynając oczywiście od ZSRR.

źródło: Facebook/ Mazowsze

Obecnie w skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. To stuosobowa grupa artystów, którzy wożą ze sobą po całym świecie 8 ton bagażu, 1500 kostiumów i 70 lat scenicznego doświadczenia. Zespół przejechał  2,3 mln kilometrów, a występy podziwiało 17 mln widzów na ponad 200 tournée zagranicznych, gdzie  zespół zagrał 6500 koncertów. Co prawda do prawdziwej rocznicy powstania  Mazowsza zostało jeszcze kilka miesięcy- zespół jednak świętuje już od początku roku. Nasza duma narodowa 5 lutego dała niesamowicie spektakularny, rocznicowy koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie. A zapowiadają, że fetować będą cały rok…

 

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share