FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Unia Europejska ma nadzieję, że Kurz stworzy stabilny i proeuropejski rząd

Unia Europejska ma nadzieję, że Kurz stworzy stabilny i proeuropejski rząd

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do lidera zwycięskiej partii w wyborach parlamentarnych w Austrii Sebastiana Kurza wyraził nadzieję, że stworzy on „stabilny i proeuropejski rząd”.

„Życzę Panu powodzenia w tworzeniu stabilnego, proeuropejskiego rządu i liczę na naszą przyszłą współpracę” – napisał Juncker w krótkim liście do Kurza, opublikowanym w poniedziałek na koncie szefa KE na Twitterze. Przewodniczący Komisji ponadto pogratulował liderowi zwycięskiej partii, podkreślając, że staną teraz przed nim, jak i przed Austrią, wielkie wyzwania. „Austria wkrótce odegra znaczącą rolę, obejmując przewodnictwo w Unii Europejskiej” – przypomniał w liście. Wiedeń ma objąć unijną prezydencję w połowie 2018 r.

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) pierwsze miejsce zajęła w nich chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), zdobywając 31,36 proc. głosów. Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach „wielkiej koalicji” Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących. Komentując wyniki, austriacki dziennik „Die Presse” pisze w poniedziałek o „zwrocie na prawo”. Z kolei niemieccy komentatorzy piszą o zwycięstwie populizmu, przewidując, że kierowanie Europą przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona stanie się jeszcze trudniejsze.

Kierujący obecnie austriacką dyplomacją Kurz, nazywany cudownym dzieckiem austriackiej polityki, prawdopodobnie stanie się wkrótce najmłodszym szefem rządu w Europie. Ma zaledwie 31 lat, od ośmiu lat jest w polityce, a od sześciu wchodzi w skład rządu. W kampanii wyborczej Kurz, opowiadający się za surową polityką migracyjną, skupił się właśnie na kwestiach kontroli imigracji, ograniczenia roli islamu w życiu publicznym oraz redukcji świadczeń dla cudzoziemców.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/luo/ ulb/ kar/
fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share