FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Ukraiński dziennikarz zamordowany

Ukraiński dziennikarz zamordowany

Dziś o godzinie 7:45 czasu lokalnego w centrum Kijowa wybuchł samochód. W środku był znany dziennikarz śledczy Paweł Szeremet. Zginął na miejscu. Jego współpracownicy i przyjaciele nie mają wątpliwości, że w zamachu na jego życie uczestniczyły służby Kremla.

Do wybuchu doszło na skrzyżowaniu ulic Bohdana Chmielnickiego i Iwana Franko. Było to kilkadziesiąt metrów od miejsca zamieszkania dziennikarza. Jechał do pracy. Ładunek został zdetonowany drogą radiową. Miał moc 1,5 kg trotylu.

Od dawna był śledzony. Wraz ze swoją przyjaciółką Ołeną Prytułą pracowali w „Ukraińskiej Prawdzie”. Byli jej założycielami. Paweł Szeremet prowadził również audycje w radiu Wiestia. Był znany ze swojej działalności reporterskiej i śledczej. Pracując wcześniej w mediach rosyjskich był jawnym opozycjonistą polityki kremlowskiej. W 1998 roku dostał zaszczytną Nagrodę Wolności Prasy przyznawaną przez Nowojorski Komitet Ochrony Dziennikarzy. Był rzetelny w swojej pracy i cieszył się dużym uznaniem kolegów. Od kilku lat pracował i mieszkał w Ukrainie wciąż bacznie przyglądając się poczynaniom rosyjskich polityków.

W związku z zabójstwem Pawła Szeremeta odbyło się dziś w Kijowie specjalne posiedzenie z udziałem prokuratury generalnej, służb specjalnych i policji. Prężnie działania śledczych opierają się teraz głównie na zabezpieczaniu i analizowaniu nagrań monitoringu. Wszystko rozegrało się w ścisłym centrum Kijowa więc materiał do badań jest obszerny. Na chwilę obecną policja potwierdza, że jest to zabójstwo. Nikt nie zaprzecza, że dziennikarz zginął przez swoją działalność zawodową.

Znajomi, koledzy, bliscy są zszokowani informacją o śmierci Pawła Szeremeta. Szefowa ukraińskiej policji Chatija Dekanoidze nie kryje, że bardzo szanowała jego pracę dziennikarską, to jemu jako pierwszemu udzieliła wywiadu. Zaznaczyła, ze śledztwo i postawienie winnych przed sądem będzie dla niej sprawą honoru.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share