FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

UE proponuje UK – możliwość 4-letnie wstrzymania benefitów imigrantom

UE proponuje UK – możliwość 4-letnie wstrzymania benefitów imigrantom

Jednym z postulatów Camerona w renegocjacjach z UE jest możliwość wstrzymania wypłat benefitów nowo przybyłym. UE proponuje wprowadzenie prawa „hamulca awaryjnego”.

Źródła agencji Reuters bliskie negocjacjom unijnym potwierdziły wysunięcie przez Wspólnotę propozycji wprowadzenia zasady „hamulca bezpieczeństwa”, która w efekcie dałaby Zjednoczonemu Królestwu możliwość wstrzymywania wypłat zasiłków dla nowo przybyłych na okres 4 lat.

Zasada zostałaby wprowadzona dla całej Unii Europejskiej i oznacza, że każde państwo mogłoby wstrzymać wypłaty zasiłków dla nowych imigrantów na okres 4 lat. Wymaganiem jest możliwość wykazania, że zasiłki stanowią istotne obciążenie dla budżetu kraju. Dzięki temu mają zostać ominięte problemy z potencjalnym naruszeniem traktatu.

Cameron spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem dzisiaj, aby przedyskutować te oraz pozostałe propozycje dotyczące reform. Reuters informuje jednak, że w zasadzie wszystko oprócz zasady „hamulca bezpieczeństwa” jest już uzgodnione. Jeżeli premier porozumie się z Junckerem pakiet może zostać uzgodniony z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Donaldem Tuskiem już w niedzielę.

Ponieważ wprowadzenie takich przepisów nie pociąga za sobą konieczności zmiany traktatu wymaga jedynie poparcia większości krajów członkowskich, a nie jednomyślności, która dawałaby Polsce szansę zawetowania zmian.

tm
źródło: Anglia Today

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share