FacebookTwitterPinterestShare

Twoje dziecko chce studiować w Anglii? Sprawdź na jakie wsparcie finansowe może liczyć

Twoje dziecko chce studiować w Anglii? Sprawdź na jakie wsparcie finansowe może liczyć

Twoje dziecko marzy o studiach za granicą? To dosyć drogi interes, masz jednak szansę nie zbankrutować. Bo choć rok akademickiej nauki na Wyspach kosztuje ok. 9000 GBP– Twojemu nastolatkowi na pomoc spieszy państwo. Student otrzyma nie tylko dofinansowanie pomagające opłacić edukację, może również zyskać środki na tzw. życie.

Jaka instytucja wspomaga finansowo żądnych wiedzy obcokrajowców? Student Finance England. Organ oferuje Tuition Fee Loan, czyli pożyczkę na czesne oraz Maintenance Loan– pożyczkę na koszty życia.

Pożyczkę na czesne otrzymają osoby przebywające w Anglii minimum 3 lata przed złożeniem wniosku, jak również Ci, którzy na stałe przebywają w Polsce. Pierwsi rejestrują się na stronie www instytucji i wypełniają formularz. Drudzy mają trochę więcej pracy: muszą wydrukować, wypełnić i wysłać formularz do Student Finance. Pieniądze na czesne wpłacane są bezpośrednio na konto uniwersytetu.

 

Dofinansowanie kosztów życia– to pożyczka, której wysokość jest zależna od dochodów rodziców studenta i jego miejsca pobytu podczas studiów. Od sierpnia 2016 roku jest dostępna wyłącznie dla osób, które przed rozpoczęciem studiów przebywały na terenie Anglii minimum 5 lat. Na jakie kwoty  mogą liczyć przyszli studenci? Najwięcej otrzymają mieszkańcy Londynu– dofinansowanie może wynieść nawet 11 671 GBP. Poza stolicą Wielkiej Brytanii mieszkający samodzielnie żakowie mogą liczyć na kwoty do 9 347 GBP. Najmniej dostaną studenci mieszkający z rodzicami- rocznie na ich konto wpłynie do 8 144 GBP.

 

Jak wszystkie pożyczki- te studenckie również należy spłacić. Proces rozłożony jest na 30 lat i zaczyna się zaraz po ukończeniu nauki. Na szczęście raty uzależnione są od przychodów byłego studenta. Jeżeli pracuje na etacie- to pracodawca oblicza ratę i wysyła pieniądze na spłatę dofinansowania (dla przykładu: przy dochodzie rocznym w wysokości 25 000 GBP- rata wynosi 30 GBP miesięcznie). Jeżeli prowadzi własną firmę- rozlicza się przy zwrocie podatku. Co ważne- jeżeli dochody absolwenta spadną poniżej 21 000 GBP – do czasu poprawienia się sytuacji finansowej – spłata pożyczki zostaje zawieszona. Natomiast po 30 latach następuje jej unieważnienie bez względu na to, jaką kwotę były student zdołał zwrócić instytucji.

 

Studiujący za granicą mogą także liczyć na wsparcie rodziców. W Ferpay przelew z Polski do UK nic bowiem nie kosztuje. A wykonać go można pod adresem:

Darmowy przelew z Polski do UK

Informacje i formularze dotyczące wsparcia finansowego zagranicznych studentów w Anglii znajdziecie na stronie Student Finance England: www.gov.uk/student-finance .

A poniżej- niespodzianka od naszego partnera- darmowy przelew do Polski. Na koncie odbiorcy w 10 minut od nadania.

FacebookTwitterPinterestShare