FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Tusk nie pomaga w realizacji interesu Polski

Tusk nie pomaga w realizacji interesu Polski

Donald Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Unią – powiedział w czwartek w Londynie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji, pytany – podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem – o współpracę rządu z byłym premierem, powiedział, że „nie czuje żadnego wsparcia (Tuska – PAP) w kwestiach negocjacji między Europą a Wielką Brytanią na temat Brexitu”.

„Państwo dobrze wiecie, że pan Donald Tusk stał się liderem polskiej opozycji. Był jednym z być może organizatorów, ale na pewno uczestników nieudanego puczu, który kilka miesięcy temu chciano w Polsce przeprowadzić przeciw polskiemu parlamentowi” – tłumaczył szef MSZ. „Odpowiedź na to pytanie jest więc bardzo krótka: pan Donald Tusk nie pomaga w realizacji żadnego polskiego interesu ani w Unii, ani poza Unią” – skwitował.

Waszczykowski odniósł się także do zakończonej w czwartek piątej rundy negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oceniając, że „negocjacje idą zbyt wolno i postęp jest zbyt wolny, natomiast nie ma żadnych zmian, (…) które by w sposób niekorzystny naruszały status Polaków mieszkających” w W.Brytanii.

Jednocześnie szef MSZ przypomniał, że „pełnię władzy i pełny mandat do negocjacji” w imieniu UE sprawuje Michel Barnier. „Musimy dać mu możliwość, swobodę prowadzenia tych negocjacji” – podkreślił, dodając, że dla polskiego rządu (…) priorytetem jest zagwarantowanie praw milionowej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii, tak „aby nie pogorszyło się po Brexicie”.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony przebywają w Londynie, gdzie uczestniczą w spotkaniu ze swoimi odpowiednikami w rządzie Wielkiej Brytanii w ramach tzw. kwadrygi.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jakr/ klm/ ap/ amac/
fot. PAP/MON/Robert Siemaszko

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share