FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Turcja prowadzi operację w syryjskiej prowincji Idlib

Turcja prowadzi operację w syryjskiej prowincji Idlib

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że Turcja realizuje porozumienie z Rosją i Iranem w sprawie powściągnięcia przemocy w syryjskiej prowincji Idlib i robi to we współpracy z opozycyjną wobec reżimu w Damaszku Wolną Armią Syryjską.

„Wprowadzamy teraz w Idlibie w życie decyzje z Astany” – oświadczył turecki prezydent, nawiązując do porozumienia w tej sprawie zawartego w zeszłym miesiącu w stolicy Kazachstanu. Dodał, że gdyby Turcja nie przystąpiła do działania „bomby spadałyby na nasze miasta”. Prowincja Idlib w północno-zachodniej Syrii graniczy z Turcją.

Przemawiając do członków swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogan zapewnił, że operacja w Idlibie „przebiega w tej chwili bez problemów”.

Artyleria turecka ostrzeliwała w niedzielę rejony wzdłuż granicy w prowincji Idlib, odpowiadając na atak dżihadystycznych bojowników przeprowadzony przez granicę – poinformował rzecznik Wolnej Armii Syryjskiej Mustafa Sedżari.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że tureckie pociski spadły w pobliżu obozu dla uchodźców przy granicy, wywołując panikę, ale nie powodując ofiar.

Erdogan ogłosił w sobotę, że siły tureckie rozpoczęły operację w prowincji Idlib wspólnie z popieranymi przez władze w Ankarze syryjskimi ugrupowaniami opozycyjnymi. Agencja Associated Press zaakcentowała, że powszechnie spodziewano się takiej operacji. W prowincji Idlib znaczne wpływy mają dżihadyści. W zeszłym miesiącu podczas rozmów w Astanie Turcja, Iran i Rosja porozumiały się w sprawie ustanowienia w tej prowincji „strefy deeskalacji”.

Turcja popiera zbrojne ugrupowania syryjskiej opozycji, natomiast Rosja i Iran są sojusznikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Wspierana przez Turcję opozycyjna Wolna Armia Syryjska walczy w prowincji Idlib z dżihadystycznym ugrupowaniem Dżabhat Fatah al-Szam, znanym wcześniej jako Front al-Nusra. W ostatnich tygodniach wojsko tureckie przerzucało czołgi i pojazdy opancerzone w pobliże tej prowincji.

Według Erdogana Turcja zapewni bezpieczeństwo wewnątrz prowincji Idlib, a Rosja na peryferiach.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/az/ ap/
fot. EPA/SEDAT SUNA

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share