FacebookTwitterPinterestShare

Trump grozi wyjściem USA z WTO, „jeśli będzie trzeba”

Trump grozi wyjściem USA z WTO, „jeśli będzie trzeba”
Prezydent USA Donald Trump zagroził, że ‚jeśli będzie trzeba’, to jego kraj wyjdzie ze Światowej Organizacji Handlu (WTO), którą ostro krytykuje, ponieważ – według niego – preferencyjnie traktuje Chiny ze szkodą dla Stanów Zjednoczonych.

„Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy” – zapowiedział Trump na wczorajszym spotkaniu z pracownikami zakładów chemicznych firmy Shell w Pensylwanii. „Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć” – oświadczył amerykański przywódca.

Nie po raz pierwszy Trump zagroził wyjściem USA z WTO, którą już w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku nazwał „przestarzałą”. Latem zeszłego roku Trump stwierdził, że WTO od lat „bardzo źle” traktuje Stany Zjednoczone. Zapowiedział, że jeśli organizacja „nie przeprowadzi reform”, Waszyngton „może się z niej wycofać”.

Pod koniec lipca br. amerykański prezydent również domagał się zreformowania WTO w taki sposób, by przestała traktować preferencyjnie kraje rozwijające się, do których jest zaliczana ChRL.

Administracja Trumpa od dawna oskarża WTO i niektórych jej członków, takich jak Chiny, o nadużywanie statusu kraju rozwijającego się, co pozwala m.in. na opóźnienie stosowania niektórych umów lub ochronę niektórych sektorów bez narażania się na gniew ze strony innych członków organizacji.

FacebookTwitterPinterestShare