FacebookTwitterPinterestShare

Theresa May rezygnuje! Miliony Brytyjczyków czekały na to przez trzy lata nieustannego teatru porażek

Theresa May rezygnuje! Miliony Brytyjczyków czekały na to przez trzy lata nieustannego teatru porażek

W swoim przemówieniu przed oficjalną rezydencją premiera Theresa May powiedziała, że ​​„zrobiła wszystko, co w jej mocy”, i „wszystko, co mogł”, by dostarczyć Brexit, negocjując umowę z Unią Europejską, ale przyznała, że „niestety nie mogła tego zrobić”.

Mówiąc, że nadszedł czas, by nowy premier poprowadził Brexit, May powiedziała, że ​​zrezygnuje z funkcji lidera Partii Konserwatywnej w piątek 7 czerwca, aby można było wybrać następcę.

Swoją decyzją premier uruchomiła wewnętrzną kampanię na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Wśród możliwych następców jest między innymi były burmistrz Londynu i minister Spraw Zagranicznych Boris Johnson.

Choć oficjalnie zrezygnuje z tytułu lidera partii konserwatywnej w ciągu 14 dni, w maju ujawniła, że ​​pozostanie także na stanowisku premiera, dopóki nie zostanie wybrany jej zastępca, co zależy od przebiegu wyborów. Kiedy Theresa May została liderem po rezygnacji Davida Camerona w wyniku referendum UE w 2016 r., została wybrana w ciągu kilku dni, gdy inni kandydaci wycofali się.

Czy to oznacza, że mamy wreszcie szansę na “twardy” Brexit?

Cóż, to zależy od tego, kto będzie następnym premierem – ale komentatorzy polityczni szybko zauważyli, że jeśli ktokolwiek zastąpi Theresę May, musi być prawdziwym zwolennikiem Brexitu. Nie ma nic, co Unia Europejska lub Parlament mogą zrobić, aby powstrzymać go od wykonania woli Brytyjczyków, którzy chcą wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wśród tych, którzy doszli do tego wniosku, jest hiszpański rząd, którego rzecznik powiedział po oświadczeniu Theresy May, że: „twardy Brexit wydaje się niemal niemożliwy do powstrzymania … Hiszpański rząd ma plany awaryjne na wszystkie możliwe warianty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”.

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła wiadomość, dając do zrozumienia, że ​​nie otworzą ponownie możliwości renegocjowania umowy Theresy May. Dla nowego przywódcy oznacza to, że ​​będzie musiał starać się nakłonić parlament do poparcia dla “dealu” May albo wyprowadzić Wielką Brytanię z UE bez żadej umowy.

The Institute for Government zauważa, że jeśli nowy premier zechce wyprowadzić UK spod brukselskiego dyktatu, to posłowie już nie będą mogli nic na to poradzić.

Boris Johnson będąc wieloletnim faworytem do fotela przewodniczącego Torysów zakomunikował dzisiaj swoim zwolennikom, że jest prawdziwym Brexitowcem, a dziś musi wracać na konferencję ekonomiczną w Szwajcarii.

Boris Johnson

Komentarze mogą wydawać się znajome, biorąc pod uwagę, że są one mniej więcej tym, co Theresa May mówiła na początku, gdy obejmowała przywództwo.

Nigel Farage natomiast zwątpił w referencje Johnsona w tym tygodniu, kiedy wskazał, że pomimo wielokrotnego mówienia, że ​​umowa Maya pozostawi Wielką Brytanię jako państwo wasalne w UE, nadal głosował za nią w Parlamencie.

Najważniesze kwestie z przemówienia Theresy May:

“… w 2016 roku daliśmy Brytyjczykom wybór. Wbrew wszelkim przewidywaniom Brytyjczycy głosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Czuję się dzisiaj tak pewna, jak wtedy, gdy w demokracji dajesz ludziom wybór, masz obowiązek wdrożyć to, co zdecydują. Zrobiłam co w mojej mocy, aby to zrobić. Negocjowałam warunki naszego wyjścia i nowe relacje z naszymi najbliższymi sąsiadami, którzy chronią miejsca pracy, nasze bezpieczeństwo i nasz związek”.

“Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, aby przekonać posłów do poparcia tej umowy. Niestety, nie byłam w stanie tego zrobić. Próbowałam trzy razy”.

“Uważam, że słusznie było wytrwać, nawet jeśli szanse przegraną wydawały się wysokie. Ale teraz jest dla mnie jasne, że w interesie kraju leży, aby nowy premier poprowadził ten wysiłek. Więc ogłaszam dzisiaj, że podam się do dymisji przywódcy Partii Konserwatywnej w piątek 7 czerwca, aby można było wybrać następcę. Zgodziłam się z przewodniczącym partii i przewodniczącym 1922 Committee, że proces wyboru nowego przywódcy powinien rozpocząć się w następnym tygodniu. Informowałam Jej Królewską Mość Królową o moich zamiarach i będę nadal służyła jako jej premier do czasu zakończenia tego procesu”.

“Jest i zawsze będzie mi głęboko żal, że nie byłem w stanie dostarczyć Brexitu. Mój następca będzie szukał drogi naprzód, która uhonoruje wynik referendum. Aby odnieść sukces, on lub ona będzie musiała znaleźć konsensus w parlamencie, gdzie ja go nie mam. Taki konsensus może zostać osiągnięty tylko wtedy, gdy ci ze wszystkich stron debaty będą skłonni pójść na kompromis”.

“Referendum nie było tylko wezwaniem do opuszczenia UE, ale głębokiej zmiany w naszym kraju. Wezwanie do uczynienia Wielkiej Brytanii krajem, który naprawdę działa dla każdego”.

 

JG @RadioStar

 

 

FacebookTwitterPinterestShare