FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

The World Games 2017Piłka ręczna plażowa2 x złoto dla Brazylii !

W zakończonych mistrzostwach świata sportów nieolimpijskich we WrocławiuThe World Games 2017. W turnieju plażowej piłki ręcznej obydwa medale, zarówno wśród kobiet i mężczyzn trafił do reprezentacji Brazylii. Brazylijki w finale pokonały niespodziankę turniejustrong> Argentynki. Zawodniczki z Brazylii potwierdziły swoją wysoką dyspozycje podczas całego turnieju i wygrały pewnie 2-0 w setach. Argentynki grały niezwykle ambitnie i walczyły o sprawienie niespodzianki ale ta sztuka im się nie udała. Pierwszy set zakończył się wynikiem 22-10 dla Brazylii, drugi 15-12 również dla złotych medalistek. Brazylijki wykazały się lepszą organizacją w grze, bardzo dobrze wykorzystywały grę z kołową –  Renatą Santiago (dobra skuteczność rzutowa). Po zakończonym spotkaniu finałowym Brazylijki wraz ze wszystkimi kibicami na trybunach mogły odtańczyć sambę radości. Zwrócić należy uwagę na bardzo miłą formę gratulacji ze strony reprezentacji Polski, która to w trakcie rozgrzewki przed spotkaniem finałowym mężczyzn zawitała na boisku i grając na bębnach zatańczyły wraz z Brazylijkami wspólny taniec. Plażowa piłka ręczna to przede wszystkim sport, ale również niesamowita atmosfera wspólnej zabawy towarzysząca na tego typu zawodach.

W spotkaniu finałowym mężczyzn naprzeciw siebie stanęły reprezentację Chorwacji i Brazylii. Spotkanie było popisem gry bramkarzy z obydwu drużyn. Po wygranym pierwszym secie 28-22 przez Chorwatów, Brazylijczycy w drugim secie poukładali swoją grę i w drugim zwyciężyli 24-18. Do wyłonienia złotych medalistów potrzebne były tzw. shoot-outy (zawodnik dostaje piłkę od swojego bramkarza i ruszając na bramkę przeciwnika bronionej przez ich bramkarza próbuje zdobyć bramkętutaj również jest zasada, że bramka „efektowna?punktowana jest za dwa punkty ). Do niezwykle ciekawej sytuacji doszło już podczas pierwszej próby ze strony Chorwatów. Brazylijski bramkarz wyszedł bardzo wysoko z bramki w kierunku rzucającego Chorwata. Zawodnik z Bałkanów zdecydował się to wykorzystać i go przelobować. Piłka odbiła się w okolicach linii i wypadła z bramki. Arbiter początkowo gola nie uznał, ale organizatorzy przez przypadek na stadionowych telebimach wyemitowali powtórkę. Zawodnik Chorwacki był pewien zdobycia bramki, ale sędzia nie chciał uznać bramki. Jednak powtórka TV wyraźnie pokazała, że piłka jednak wpadła do bramki. Wszyscy obecni na meczu zawodnicy i kibice głośno wyrazili swoją dezaprobatę na taką decyzję. Sędziowie według przepisów nie mogą sugerować się powtórkami wideo, gdyż w tym sporcie nie ma systemu VAR. Jednak po konsultacji z panią delegat, sędzia zmienił decyzję! Całe zamieszanie zostało skwitowane pozytywną reakcją kibiców. Była to mądra decyzja sędziów, wygrała zasada fair-play (takie decyzje służą na pozytywnym propagowaniu tego sportu). Brazylia pomimo zamieszania, podczas tych wydarzeń i tak ostatecznie okazała się lepsza od Chorwatów i w ostatniej serii pozwoliła sobie na zdobycie bramki za jeden punkt (wcześniej Chorwaci nie wykorzystali jednego shoot-outa, przy 100% skuteczności Brazylii) i wygrali serie 9-8 i cały mecz 2-1 w setach.

W meczu o trzecie miejsce wśród kobiet. Hiszpania pokonała Norweżki 2-1 w setach. W pierwszym secie padł wynik 13-11 dla Hiszpanek, w drugim Norweżki były lepsze 13-11. Przy stanie 1-1 w setach, do wyłonienia brązowych medalistek potrzebna była seria shoot-out. Tutaj lepsze 6-2 okazały się Hiszpanki i to one wywalczyły miejsce na najniższym stopniu podium. W spotkaniu mężczyzn tej sztuki dokonała reprezentacja Kataru, która po wygranej z reprezentantami Węgier w setach 2-1 zdobyła brązowy medal.

Polska kobieca reprezentacja po wygranym spotkaniu w setach 2-0 z Australią uplasowała się ostatecznie na piątym miejscu. Jest to wysokie miejsce i należą się ogromne brawa dla naszych dziewczyn. Męska reprezentacja zakończyła rywalizację wygraną 2-0 z reprezentacją Egiptu (ostatecznie 7 miejsce w TWG). Również jest to sukces naszych szczypiornistów w plażowej odmianie piłki ręcznej.

Rywalizacja w piłce ręcznej plażowej podczas The World Games stała na bardzo wysokim poziomie. I to zarówno sportowym i organizacyjnym. Szczególnie spotkania fazy półfinałowej i finałowej doprowadziły publiczność do niesamowitych wrażeń. Myślę, że piłka ręczna plażowa jak będzie się tak dalej rozwijać to szybko zagości na Olimpijskich Arenach.