FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Tak się zaczyna muzyczną karierę! Aplauz- pierwszy festiwal dla polskich dzieci na Wyspach.

Tak się zaczyna muzyczną karierę! Aplauz- pierwszy festiwal dla polskich dzieci na Wyspach.

Miło jest śpiewać w zaciszu własnego domu, ale jeżeli ma się prawdziwy talent- zasługuje on na odpowiednią ekspozycję! Okazja do zaprezentowania swoich możliwości wokalnych czeka tuż za rogiem, w Peterborough. Tam bowiem, pod patronatem Ferpay odbędzie się druga już edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Aplauz.

Co należy uczynić, aby wziąć udział w wydarzeniu i postawić być może pierwsze kroki na dużej scenie? Trzeba wysłać zgłoszenie. Formularz znajdziemy na stronie www.aplauzfestiwal.co.uk. Do zgłoszenia dołączamy swoje wokalne popisy: dwie piosenki w formacie mp3, wideo bądź linku do filmu na np. YouTube / Vimeo. Należy pamiętać, że warunkiem uczestnictwa w kwalifikacjach jest wykonanie przynajmniej jednego z utworów w języku polskim.

Organizatorzy czekają na uzdolnione dzieci i zdolną młodzież do 18 roku życia. Na nagranie swoich wokali nasi milusińscy mają jeszcze trochę czasu, termin składania zgłoszeń upływa bowiem 14.04.2018. Zgłoszenia i materiały nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane, a o ważności zgłoszenia przesądzi data pocztowego stempla.

Z nadesłanych nagrań jury wyłoni młodych śpiewaków, którzy zaprezentują swój talent podczas przesłuchań Finałowych w w Bushfield Academy w Peterborough. Z tego grona wybierze następnie laureatów, których będziemy mogli podziwiać na Gali Finałowej festiwalu w The Key Theatre.

Dyrektorem festiwalu Aplauz jest Martyna Bilska. Sama związana z muzyką od dziecka podkreśla, że rozwijanie pasji jest wybitnie ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech, a udział w takim przedsięwzięciu to: (…) wspaniała szansa na pokazanie swoich umiejętności i poznanie nowych osób – rówieśników, którzy mają tę samą pasję. Jestem przekonana, że udział w Festiwalu będzie dla uczestników jednym z najpiękniejszych wspomnień w życiu.

Podczas Festiwalu dla młodych zdolnych zorganizowane zostaną warsztaty wokalne. Poprowadzi je ekspert w nauczaniu estradowego śpiewu solowego Elżbieta Biskup. Była nauczycielka śpiewu Anny Wyszkoni (gościa specjalnego imprezy) zdradza, czym można zaskarbić sobie jej głos podczas eliminacji: Osobiście zwracam baczną uwagę na interpretację piosenek przez artystów. Bardzo ważna jest dla mnie świadomość tego, że młody wokalista wie, o czym śpiewa i co chce mi, jako słuchaczowi przekazać. Nie ma być to gestykulacja wszem i wobec, ale tzw. ‚mowa’ całej sylwetki wykonawcy – w tym ruch sceniczny, które obrazują, czy też pomagają nam w odbiorze prezentacji. Ekspertka podpowiada także, jakie piosenki zwrócą jej uwagę podczas konkursu: Festiwal promuje wrażliwość muzyczną u dzieci i młodzieży, dlatego duże znaczenie ma m.in charakter piosenek, mają one być ‚wizytówką’ wokalną młodego człowieka. Warto też pamiętać, by piosenki były odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Nie należy sugerować się tym, co nam dorosłym się podoba – tylko wnikliwie przeanalizować teksty piosenek, jak i ‚mierzyć siły na zamiary’ w przypadku stopnia trudności ich wykonania – radzi.

Jaki jest cel II edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Aplauz? Oczywiście popularyzacja polskiej kultury i piosenki wśród dzieci i młodzieży pochodzących z Polski, a mieszkających poza granicami kraju. Lecz przede wszystkim promocja wokalnych talentów. Zeszłoroczną edycję wygrała Wiktoria Tracz, która pod skrzydłami Barona i Tomsona wspaniale radzi sobie w popularnym w Polsce show: The Voice Kids. Uzdolnioną nastolatkę zobaczymy  7 maja na Gali Finałowej wydarzenia. Może i wśród tegorocznych uczestników festiwalu jest talent, który wkrótce pozna cała Polska? Kto wie?

Festiwal współorganizują: Polskie Ognisko Muzyczne w Peterborough, Centrum Kultury Polskiej w Peterborough oraz Radio Star – Polska Stacja Radiowa nadająca dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Imprezę poprowadzi dyrektor programowy rozgłośni- Marcin Marchelski. Ponieważ jego obycie sceniczne i świetny dowcip znają już słuchacze i bywalcy koncertów polskich gwiazd w UK- wróżymy, że i ten event będzie przepełniony pozytywną energią!

 źródło: www.przelewybezgranic.com

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share