FacebookTwitterPinterestShare

Sześć dni do wyborów europejskich w UK. Partia Farage’a osiąga 35% w sondażach, Torysi z wynikiem jednocyfrowym

Sześć dni do wyborów europejskich w UK. Partia Farage’a osiąga 35% w sondażach, Torysi z wynikiem jednocyfrowym

Podczas gdy dane opublikowane przez główną sondażownię YouGov pozostają stosunkowo niezmienne w stosunku do ich ostatnich danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu, nowo powstałej partii Brexit udało się podnieść o jeden punkt z już historycznych 34 do 35 procent, podczas gdy konserwatyści spadli o jeden.

Nigel Farage i Theresa May

Partia, która obecnie rządzi krajem podwodzą premier Theresy May, ma teraz zaledwie jednocyfrowy wynik na poziomie dziewięciu procent. Jest to najgorszy wynik w całej, dwustuletniej historii Partii Konserwatywnej.

Wybory do Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie i podział mandatów odbywaja się za pomocą XIX-wiecznego belgijskiego systemu proporcjonalnego przeznaczonego do sprawiedliwszego przydzielania reprezentacji mniejszym partiom. Mapa prognozowanych wyników stworzona przez Election Maps UK stawia partię Brexit na pierwszym miejscu w każdym angielskim i walijskim regionie z wyjątkiem Londynu, a nawet daje drugie miejsce w Szkocji.

Pomimo nieustannego napływu dobrych wiadomości dla partii Brexit, wyniki sondaży są zazwyczaj przyjmowane są z przymrużeniem oka w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza po tym, jak ankieterzy nie przewidzieli wyniku referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku. Nawet w dniu plebiscytu YouGov – autor dzisiejszego sondażu – opowiadał sie po stronie pozostania.

Sondażownia poprawnie przewidziała ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. Prawidłowo sondując wygraną UKIP – wówczas kierowaną przez Nigela Farage’az – myląc się zaledwie o pół procenta na dzień przed wyborami.

Nigel Farage, lider partii Brexit

Sam Nigel Farage zauważył, że ośrodki badawcze mogą się sporadycznie mylić i ostrzegł, że wyniki dla partii prawicowych często mogą być niższe niż rzeczywiste, ponieważ konserwatyści niechętnie rozmawiają z ankieterami, co jest znane w Wielkiej Brytanii „Shy Tory Factor”.

“Być może radzimy sobie lepiej niż wiemy, ale muszę być nieco ostrożny… jednym z powodów, dla których wynik Trumpa był niedoszacowany i Brexit był niedoszacowany, jest to, że ludzie mogą być nieśmiali i nie mówić ankieterom, co tak naprawdę myślą”.

“Ale myślę, że to poważniejsze. Sądzę, że próbowano przekonywać firmy sondażowe celowo do stosowania różnych metod badania itp., aby wysłać wiadomość do potencjalnych wyborców Trumpa i Brexitowców, że: “patrzcie, przegrasz, więc po co”? Przeciwstawiamy się nepotyzmowi, walczymy z korupcją, dużymi biznesem i globalistami, którzy chcą zniszczyć nasze państwa narodowe”. Powiedział Farage w jednym z wywiadów.

Protest zwolenników twardego brexitu.

Zjednoczone Królestwo nie miało uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego, głosując za opuszczeniem Unii Europejskiej prawie trzy lata temu. Rząd brytyjski wyznaczył datę wyjścia na 29 marca 2019 r., została ona przesunięta – dwukrotnie – po tym, jak Theresa May nie była w stanie przeforsować wynegocjowanego przez siebie porozumienia z Unią Europejską, który w rzeczywistości oznaczałby Brexit jedynie z nazwy.

Nowa data została ustalona na 31 października tego roku, ale skoro już dwukrotnie opóźniano, nie ma gwarancji, że nie stanie się tak ponownie, jeśli zdominowana przez unioentuzjastów brytyjska klasa polityczna tak zadecyduje.

Nigel Farage podczas antyunijnego wiecu

Tymczasem Partia Brexit prowadzi kampanię do Parlamentu Europejskiego, aby uzyskać mandat na pełny, tak zwany twardy Brexit – natychmiastowe wyjście, które uwolniłoby kraj od instytucji i praw UE.

Choć opcja ta pozostaje popularna wśród Brytyjczyków, a partia Nigela Farage’a przygotowuje się spektakularnego zwycięstwa w przyszłym tygodniu podczas wyborów ogólnokrajowych, jest to koszmarna sytuacja dla urzędników służby cywilnej i polityków w Westminster, którzy pracują głównie nad zapewnieniem możliwie najłagodniejszego Brexitu lub całkowitym odejściem od Brexitu.

 

JG @RadioStar

FacebookTwitterPinterestShare