FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Szef MSW krytykuje migrantów ubiegających się o azyl

Szef MSW krytykuje migrantów ubiegających się o azyl

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid w środę podczas wizyty w Dover podał w wątpliwość postawę migrantów, którzy ryzykują życie, próbując przepłynąć kanał La Manche małymi łódkami. Według ministra w 2018 r. próbę taką podjęło 539 migrantów.

80 proc. z nich próbowało pokonać kanał La Manche w ciągu ostatniego kwartału; w grudniu było ich 230.

„Jeśli jesteś faktycznie osobą ubiegającą się o azyl, dlaczego nie poprosiłeś o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego przybyłeś?” – pytał Javid, nawiązując do coraz liczniejszych ryzykownych prób przedostania się do Europy.

Brytyjski minister wyraził szczególnie zdziwienie tym, że migranci nie zwracają się z prośbą o azyl we Francji. „Francja nie jest krajem, w którym ktokolwiek by twierdził, że nie jest bezpieczny” – podkreślił.

Javid wspomniał o „wielkim niebezpieczeństwie” i próbował zniechęcić kandydatów do podróży. „Jeśli przybędziecie do Zjednoczonego Królestwa, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wam się nie udało, ponieważ musimy przełamać ten łańcuch, aby uratować więcej istnień ludzkich” – powiedział.

Jego słowa skrytykowała Lisa Doyle z organizacji pomocy uchodźcom, która ubolewała, że komentarze są „głęboko niepokojące”.

„To wstyd, że ministrowi spraw wewnętrznych należy przypomnieć, że wniosek o azyl jest prawem, a Wielka Brytania ma obowiązek rozpatrzenia wniosków i ochrony tych, którzy ich potrzebują” – powiedziała agencji AFP.

Deputowana Stella Creasy z Partii Pracy oskarżyła Javida na Twitterze o to, że normalizuje antyuchodźczą retorykę. „Obawiam się, że francuski system azylowy jest celowo całkowicie zablokowany i należy go skrytykować” – oceniła. Dodała, że „nic nie zwalnia Wielkiej Brytanii z odpowiedzialności za uchodźców”.

Javid i francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner uzgodnili w niedzielę w rozmowie telefonicznej wzmocnienie współpracy w walce z rosnącym napływem migrantów do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

Szef brytyjskiego MSW ogłosił w poniedziałek wzmocnienie patroli policyjnych na granicy nad La Manche, nad którym rozmieszczono dwa okręty, które przypłynęły tu z rejonu Morza Śródziemnego.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/jo/ kar/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share