FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Stany Zjednoczone przekazały drony rozpoznawcze Filipinom

Stany Zjednoczone przekazały drony rozpoznawcze Filipinom

USA przekazały we wtorek filipińskim siłom zbrojnym sześć dronów rozpoznawczych ScanEagle. Władze Filipin zamierzają wykorzystać drony do obserwowania bojowników islamskich na terenie kraju oraz w celu badania skali zniszczeń podczas katastrof naturalnych.

Zdaniem ministra obrony Filipin Delfina Lorenzana zakup dronów jest częścią modernizacji filipińskiego wojska i „odstraszy tych, którzy chcą prowadzić wojnę z naszym państwem”.

ScanEagle jest bezzałogowym pojazdem latającym przystosowanym do obserwacji i przekazywania obrazu zarówno na lądzie, jak i na morzu. Według producenta odpowiednio skonfigurowany dron zdolny jest do nieprzerwanego lotu przez ponad 24 godziny.

Dron został wyprodukowany w ramach kooperacji firmy Boeing oraz Insitu. Drony zostały dostarczone i sfinansowane w ramach zagranicznego programu pomocy wojskowej USA. Wartość umowy wynosi 13,7 mln dolarów.

Stany Zjednoczone pozostają jednym z najważniejszych partnerów wojskowych Filipin. Oba kraje łączą układy militarne, które umożliwiają m.in. rotacyjną obecność amerykańskich oddziałów na Filipinach oraz przeprowadzanie corocznych wspólnych manewrów wojskowych.

Pomimo wrogości prezydenta Filipin Rodrigo Duterte wobec Waszyngtonu, USA zapewniały w przeszłości wsparcie dla wojsk filipińskich m.in. w celu zakończenia 5-miesięcznego oblężenia miasta Marawi.

Konflikt w Marawi wybuchł w maju 2017 roku, gdy siły rządowe próbowały aresztować jednego z szefów powiązanego z Państwem Islamskim (IS) sojuszu dżihadystycznych ugrupowań. Armia twierdzi, że sprowokowało to dżihadystów do próby przejęcia kontroli nad miastem w celu przekształcenia go w kalifat, jak uczyniło IS w Iraku i Syrii.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/ron/ mal/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share