FacebookTwitterPinterestShare

Spełnij marzenie o własnym M! Jak uzyskać kredyt hipoteczny pracując za granicą?

Spełnij marzenie o własnym M! Jak uzyskać kredyt hipoteczny pracując za granicą?

Pracujesz i mieszkasz w Anglii, lecz swoją przyszłość wiążesz raczej z Polską? Śmielej planowałbyś powrót do ojczyzny wiedząc, że czeka na Ciebie Twoje własne mieszkanie? A może chcesz poczynić małą inwestycję na przyszłość? Mieszkanie w Polsce może przecież  póki co służyć wynajmującemu- jednak świadomość, że masz własną nieruchomość jest nie do przecenienia.

 

 

 

 

Przez ciągnącą się do tej pory aferę z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich- w 2014 roku polskie banki we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego wdrożyły tzw. rekomendację S. Najkrócej rzecz ujmując- dzięki dyrektywom w niej zawartym- Polacy mogą brać kredyty hipoteczne tylko w walucie, w której dostają wynagrodzenie. A że w Europie, poza granicami Polski żyje prawie 3 000 000 naszych rodaków- rynek jest naprawdę spory.

Otrzymywanie wypłaty w walucie innej niż złotówki- nie jest więc przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Zniechęcające mogą być raczej: o wiele bardziej rozbudowane formalności i obszerniejsza dokumentacja. Trzeba się zatem przygotować, że czeka nas nie  jedna, a kilka wizyt w banku.

 

 

 

 

Jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku?

 

 

-przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach

-zeznanie podatkowe lub wyciąg z rachunku bankowego (od 6 do 12 miesięcy wstecz)

-historia kredytowa z kraju emigracji (odpowiednik polskiego Biura Informacji Kredytowej)

-inne dokumenty (np. zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pracę- jeżeli są wymagane w kraju emigracji).

 

 

 

 

 

Na jakie cele można otrzymać kredyt?

 

 

-zakup gotowej nieruchomości na rynku wtórnym

-zakup gotowej lub budowanej nieruchomości na rynku pierwotnym

-zakup lub budowa domu

-refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe

 

 

Jakie są odpowiedniki polskiego Biura Informacji Kredytowej?

www.equifax.co.ukwww.experian.com,  www.callcredit.co.uk

 

 

 

 

 

Koszt kredytu hipotecznego w obcej walucie nie zachęca. Szczególnie ze względu na marżę. Podczas, gdy zarabiający w złotówkach mogą liczyć na ok. 2-3 %, otrzymujący wynagrodzenie w innych walutach muszą się liczyć z jej wysokością na poziomie ok. 5%. Niejakim rozwiązaniem może być w tej sytuacji połączenie dochodu z osobą zatrudnioną w Polsce, na przykład z rodzicem lub rodzeństwem. Oprócz tego, że zmniejszymy wysokość marży i wysokości wkładu własnego- unikniemy wahań kursu waluty. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku kluczowe będą zarobki naszego złotówkowego współkredytobiorcy i to przede wszystkim jego zdolność kredytowa będzie interesowała bankowych decydentów. W przypadku zobowiązania na 20-30 lat  najlepiej, gdy sami wynotujecie wszystkie “za” i “przeciw”. Do Was należy decyzja, czy warto podjąć pałeczkę, poświęcić czas, nerwy i pieniądze w zamian spełniając marzenie o własnym M.

 

 

Na stronie internetowej naszego partnera, jak w każdą środę czeka na Was bezpłatny, ekspresowy przelew do Polski. O tu:

 

FacebookTwitterPinterestShare