FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Sojusznik Theresy May

Sojusznik Theresy May

Theresa May, zapowiadając przeprowadzenie przedterminowych wyborów, nie dopuszczała do siebie myśli, że może osłabić pozycję Partii Konserwatywnej. Nie mając większości w Izbie Gmin, musi współdziałać z koalicjantem. 

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) jest potencjalnym sojusznikiem brytyjskiej pani premier. Do pierwszych rozmów dotyczących ewentualnej przyszłej współpracy  w ramach działalności w Izbie Gmin, doszło dwa dni po wyborach. Natomiast we wtorek Arlene Foster – przewodnicząca DUP oraz dziesięciu posłów tej partii, odwiedziła Theresę May na Downing Street. W związku z trwającymi negocjacjami pomiędzy torysami a unionistami, brytyjska premier zapowiedziała późniejsze wygłoszenie mowy tronowej przez Elżbietę II. Początkowo, wystąpienie monarchini było zaplanowane na 19 czerwca. Mowa tronowa otworzy nową sesję parlamentu  i będzie zawierać zapowiedź planów rządu.

DUP została założona na początku lat 70. XX wieku. Charakteryzuje się mocnymi, religijnymi korzeniami. Uważana jest za ugrupowanie ultrakonserwatywne. Połączenie polityki i religii w partii może mieć wybuchowy charakter. Partia i jej chęć wywyższania protestantyzmu, jest odczuwalna m.in. poprzez kategoryczny sprzeciw wobec małżeństw homoseksualnych, które uległy legalizacji w Wielkiej Brytanii w 2014 r. oraz negatywny stosunek do aborcji. Warte odnotowanie jest to, że niektórzy z unionistów kwestionują ewolucję.

Torysi bardzo potrzebują unionistów i dzięki tej zależności, DUP może wiele ugrać. Już teraz mówi się, że w ich zasięgu jest wynegocjowania licznych dopłat dla Irlandii np. na szpitale albo edukację. Ciekawe do jakiego stopnia będą w stanie zrezygnować ze swoich społecznych, religijnych postulatów.

Fot. źródło: www.telegraph.co.uk

SM

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share