FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Saakaszwili oskarża Poroszenkę o działanie na zlecenie Putina

Saakaszwili oskarża Poroszenkę o działanie na zlecenie Putina

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oskarżył we wtorek prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że „działając na zlecenie” prezydenta Rosji Władimira Putina, chce wydać go gruzińskim władzom.

Polityk złożył to oświadczenie, przemawiając z dachu kamienicy w Kijowie, w którym jest jego mieszkanie. Lokal od rana przeszukują ukraińskie służby specjalne. Saakaszwili schronił się na dachu 8-piętrowego budynku w samym centrum stolicy Ukrainy.

„Chcą mnie porwać, bo stanąłem w obronie narodu ukraińskiego. Chcieli mnie po cichu uprowadzić, ale to się im nie udało!” – krzyczał zdenerwowany Saakaszwili.

Przed jego domem przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) obecni są policjanci oraz zwolennicy byłego prezydenta Gruzji; raz po raz dochodzi tam do przepychanek między sympatykami Saakaszwilego a funkcjonariuszami. Adwokaci polityka oświadczyli, że nie mają dostępu do swojego klienta.

Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że prowadzi w mieszkaniu Saakaszwilego działania śledcze na polecenie prokuratury. Nie wyjaśniła jednak, czego dotyczy to postępowanie.

Saakaszwili, którego w lipcu prezydent Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, wraz ze swą partią Ruch Nowych Sił domaga się teraz m.in. wcześniejszych wyborów parlamentarnych i ustąpienia szefa państwa. W niedzielę zorganizował w Kijowie marsz na rzecz impeachmentu Poroszenki, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jjk/ ulb/ ap/
fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share