FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Rozpoczęła się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Rozpoczęła się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W Krakowie, uroczystym powitaniem z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy i dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokova oraz koncertem Leszka Możdżera, rozpoczęła się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Polska po pierwszy raz będzie gospodarzem sesji, na obrady której przyjedzie trzy tysiące gości z całego świata. Zaplanowano podjęcie około 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślał, że to największe międzynarodowe wydarzenie organizowane w tym roku przez rząd. Sesja będzie trwać do 12 lipca.

Obrady będą odbywać się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas licznych spotkań zapadanie decyzja dotycząca tego, które z 34 zgłoszonych miejsc znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskim kandydatem jest zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra w 165 państwach.

Podczas sesji zostanie zorganizowana zbiórka pieniędzy na rzecz mieszkańców Aleppo w Syrii. Zaplanowany jest koncert zatytułowany „Solidarni z Aleppo”, podczas którego wystąpią m.in. Ray Wilson, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk i Milo Kurtis.

Źródło: tvp.info

SM/twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share