FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Rozbito grupę, która oszukiwała na podatku VAT – spowodowała milionowe straty

Rozbito grupę, która oszukiwała na podatku VAT – spowodowała milionowe straty

Pięciu członków grupy specjalizującej się w oszustwach na podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze ABW. Przedstawiono im zarzuty karnoskarbowe i pranie brudnych pieniędzy. Jak poinformował PAP rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, narazili Skarb Państwa na milionowe straty.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Podejrzani mają od 30 do 50 lat. Grozi im do 10 lat więzienia.

Z ustaleń śledczych wynika, że proceder polegał na nabywaniu od zagranicznych firm przez tak zwane „znikające podmioty krajowe”, między innymi wyrobów stalowych i polietylenowych pochodzących z Czech, Litwy, Łotwy i innych krajów Unii Europejskiej.

„Towar nabywany był po znalezieniu kontrahenta na terenie Polski, a następnie bezpośrednio transportowany z zagranicy do ostatecznego krajowego odbiorcy. Transakcja ta obłożona była zerowym podatkiem VAT. Podmioty importujące te wyroby, bądź nie składały deklaracji podatkowych VAT 7, bądź też nie księgowały wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawiając następnie towar (nie obciążony w rzeczywistości podatkiem ze stawką 23 proc. VAT) w konkurencyjnej cenie legalnie działającym firmom krajowym” – poinformował Żaryn.

Jak dodał, Skarb Państwa w wyniku tych działań poniósł straty sięgające co najmniej 8 mln zł.

Jedna z zatrzymanych osób została aresztowana, wobec pozostałych zastosowano dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/pru/ mrr/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share