FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Rosyjscy lekkoatleci stosowali doping. Na igrzyska nie pojadą.

Rosyjscy lekkoatleci stosowali doping. Na igrzyska nie pojadą.

Decyzja jest już pewna i nieodwołalna. Sportowcy z Federacji Rosyjskiej zostają w domu. CAS, czyli Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu konsekwentnie odrzucił prośbę o uczestnictwo lekkoatletów w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Wpływ na taki przebieg wydarzeń miał raport WADA ujawniający informacje o substancjach zakazanych w organizmach rosyjskich sportowców. 

W najbliższych dniach Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnych kolejnych sankcji. W grę wchodzi nawet wykluczenie całej rosyjskiej reprezentacji z brazylijskich igrzysk.

Wszystko zaczęło się 20 miesięcy temu od dokumentu wyemitowanego w niemieckiej telewizji ARD, w którym biegaczka Julia Stiepanowa i jej mąż Witali ujawnili metody stosowania dopingu przez rosyjskich sportowców.

Z kolei w poniedziałek 18 lipca ukazał się z kolei raport niezależnego eksperta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Richarda McLarena, w którym kanadyjski prawnik wykazał, że doszło do manipulacji przy testowaniu próbek uczestników igrzysk olimpijskich w Soczi. Jego zdaniem w proceder zamieszane były laboratoria w Moskwie i Soczi, minister sportu oraz Federalna Służba Bezpieczeństwa.

aw

Źródło: www.kurier.pap.pl

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share