FacebookTwitterPinterestShare

Rosja ma kredytem częściowo sfinansować Turcji zakup rakiet S-400

Rosja ma kredytem częściowo sfinansować Turcji zakup rakiet S-400

Rosja zaoferuje Turcji częściowe sfinansowanie poprzez kredyt zakupu rosyjskich pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400 – poinformowała we wtorek rosyjska agencja Interfax powołując się na doradcę prezydenta Władimira Putina.

Występując w poniedziałek w Ankarze na wspólnej konferencji prasowej z Putinem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że przedstawiciele tureckich i rosyjskich władz spotkają się w przyszłym tygodniu w celu sfinalizowania umowy o dostarczeniu Turcji rakiet S-400. Putin zaznaczył ze swej strony, że w bliskiej przyszłości zostanie z Turcją podpisane porozumienie w sprawie kredytowania przemysłu zbrojeniowego.

Zapytany przez Interfax, czy rosyjskie finansowanie pokryje całość kosztów dostawy S-400, prezydencki doradca Władimir Kożyn odparł: „Nie całkowicie, częściowo”. „Dyskutuje się nad kwestiami technicznymi, stopą oprocentowania. Wszystkim zajmuje się ministerstwo finansów” – dodał.

Minister obrony Turcji Nurettin Canikli oświadczył pod koniec listopada, że jego kraj oczekuje otrzymania pierwszych pocisków S-400 w 2019 roku.

Negocjacje w sprawie zakupienia od Rosji jej najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych S-400 Turcja prowadziła od ponad roku. Zdaniem USA i niektórych innych państw członkowskich NATO było to przejawem lekceważenia zasad współpracy sojuszniczej. Zwracano przy tym uwagę, że S-400 nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, na co Turcja odpowiadała, że Sojusz Północnoatlantycki nie przedstawił jej korzystnej cenowo alternatywy dla rosyjskich rakiet.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/dmi/ ap/
fot. EPA/TUMAY BERKIN

FacebookTwitterPinterestShare