FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Realna kontrola granic – możliwa?

Realna kontrola granic – możliwa?

Oczekujemy, że najpóźniej na marcowym posiedzeniu Rady Europejskiej zapadną decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic UE i skuteczne działania ograniczające napływ migrantów – powiedziała w poniedziałek w Pradze premier Beata Szydło po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (V4).

W spotkaniu tym, oprócz szefów rządów państw tworzących Grupę Wyszehradzką (Polski, Czech, Węgier i Słowacji), uczestniczyli także prezydent Macedonii i premier Bułgarii.

Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólną deklarację ws. kryzysu migracyjnego. Uczestnicy praskiego szczytu ostrzegają, że bez umocnienia zewnętrznych granic UE sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Wskazuje również, że konieczny jest alternatywny plan działania, na wypadek gdyby współpraca z Turcją w opanowywaniu kryzysu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Uczestnicy praskiego szczytu potwierdzili także „swe zobowiązanie do wsparcia przedsięwzięć, które skierowane są na wsparcie skutecznej kontroli zewnętrznych granic UE w Grecji”, oraz wyrazili uznanie dla roli unijnej agencji ochrony granic Frontex w opanowywaniu kryzysu migracyjnego w strefie egejskiej.

Premier Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu powiedziała, że ta deklaracja zawiera wezwanie do wspólnych europejskich rozwiązań kryzysu migracyjnego i wsparcie Grupy Wyszehradzkiej dla takich działań. Podkreśliła, że trzeba szukać rozwiązań europejskich, „bo dzisiaj ten kryzys, największy kryzys, który dotyka Europę, jest wspólną sprawą nas wszystkich”.

tm
źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP / kurier.pap.pl

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share