FacebookTwitterPinterestShare

Prezydent Turcji o islamofobii i relacjach z Niemcami

Prezydent Turcji o islamofobii i relacjach z Niemcami

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w opublikowanym przed przyjazdem do Niemiec artykule we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” uznał, że islamofobia „niekiedy bywa największą przeszkodą” w tureckich negocjacjach z UE. Wezwał Berlin do poprawy relacji z Ankarą.

Prezydent Turcji ostrzegł przed rosnącym wpływem prawicowego radykalizmu oraz islamofobii w Niemczech oraz Europie. „Niekiedy islamofobia bywa największą przeszkodą w tureckich negocjacjach o wejściu do UE” – napisał w w artykule, który ukazał się w czwartek.

Stwierdził również, że oczekuje wsparcia od Niemiec w swojej walce z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz FETO (ruch mieszkającego w USA kaznodziei Fetullaha Gulena), które Ankara uznaje za organizacje terrorystyczne.

Zaczynająca się w czwartek państwowa wizyta Erdogana w Niemczech, gdzie żyje ok. 3 mln osób pochodzenia tureckiego, budzi tam spore kontrowersje. Planowane są liczne protesty, a część polityków zapowiada jej bojkot.

Relacje między Berlinem a Ankarą pozostają napięte od udaremnionego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku. Oprócz kwestii obywateli niemieckich, aresztowanych nad Bosforem, stolice te dzieli m.in. polityka wobec Kurdów, w tym PKK.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/mobr/ kar/arch.

FacebookTwitterPinterestShare