FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Prezydent Polski zawetuje ustawę o KRS i SN

Prezydent Polski zawetuje ustawę o KRS i SN

Prezydent Andrzej Duda  zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, ponieważ nie ma możliwości, żeby w Polsce tradycją stało się, że Prokurator Generalny sprawuje nadzór nad Sądem Najwyższym. Dodatkowo, Prezydent Polski stwierdził, że wziął pod uwagę ogromne niezadowolenie społeczne wyrażane w formie licznych manifestacji. 

„Nie chcę, żeby ta sytuacja się pogłębiała, dlatego, że to pogłębia podział w społeczeństwie. A Polska jest jedna i Polska potrzebuje spokoju i ja czuję za to współodpowiedzialność jako prezydent” – zaznaczył prezydent Duda.

Dodał, że współodpowiadają za to także politycy. „Ja sobie zdaję sprawę z tego, że ta decyzja będzie krytykowana, którą podjąłem. Być może przez jedną i drugą stronę sceny politycznej. Być może będzie krytykowana przez wielu obywateli” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda informując o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym, ani nigdy nie decydował „w przemożnym stopniu” o tym, kto może być sędzią SN.

Prezydent dodał też, że przygotuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, być może przy pomocy ekspertów w ciągu 2 miesięcy.

Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Fot.: prezydent.gov.pl

SM / twojaanglia.eu

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share