FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Spektakularne porażki brytyjskiej premier

Spektakularne porażki brytyjskiej premier

Dzisiaj brytyjska premier będzie występować w Izbie Gmin z prośbą o wotum zaufania dla swojego rządu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnimi czasy, Theresa May nie ma dobrej passy. Czy środa przyniesie jej władzy zielone światło?

Wizerunek Theresy May został zdecydowanie nadszarpnięty po ogłoszeniu wyników wyborów  parlamentarnych. Mając nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji w Izbie Gmin, ogłosiła przedterminowe wybory. Brytyjczycy udzielili jej znikomego kredytu zaufania. Partia Konserwatywna nie zdobyła aż tylu głosów, żeby móc utworzyć rząd większościowy. Marzenie brytyjskiej premier o swojej ugruntowanej pozycji  podczas wymagających negocjacji dotyczących Brexitu, runął w gruzach.

Kolejnymi kwestiami, które przyczyniły się do osłabienia pozycji Theresy May, były liczne zamachy terrorystyczne na przestrzeni kilku miesięcy. W marcu doszło do zamachu w sercu Londynu. Dnia 22 marca zamachowiec wjechał na Most Westminsterski, zjechał na chodnik taranując przechodniów. Atak napastnika zakończył się nieudaną próbą dotarcie do siedzimy Parlamentu. Zginęło pięć osób. W maju doszło do kolejnego zamachu, w którym liczba ofiar śmiertelnych była znacznie większa – 22 osoby zginęły a 59 zostało rannych. Do ataku terrorystycznego doszło w Manchesterze, przed halą widowiskową, tuż po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. Kolejnym terrorystycznym aktem był ten z początku czerwca, kiedy to sprawcy wjechali wypożyczonym vanem w ludzi przechodzących przez London Bridge oraz w pobliżu Borough Market. W wyniku tego zamachu zginęło 11 osób, w tym trzech sprawców.

Jakby tego było mało, brytyjski rząd stanął niedawno przed nie lada wyzwaniem polegającym na sprostowaniu potrzebom poszkodowanym podczas pożaru wieżowca Grenfell Tower. Podczas tej tragedii zginęło 79 osób a jedynie 5 zostało zidentyfikowanych. Zrozpaczone rodziny chcą pozwać zarządcę budynku oraz służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przeciwpożarowe. Ogień w Grenfell Tower rozprzestrzenił się tak szybko, ponieważ doszło do zaniedbania utrzymania w bardzo dobrym stanie zabezpieczeń antypożarowych. Reakcja oraz postawa brytyjskiej premier pozostawiała wiele do życzenia.  Theresa May odmówiła spotkania z ofiarami pożaru. Preferowała rozmawiać z dowódcami straży pożarnej a kondolencje dla rodzin ofiar przekazała wykorzystując do tego internetowy kanał – twitter. Warto zwrócić uwagę na to, że lider partii opozycyjnej, Jeremy Corbyn, inaczej odnalazł się w tej dramatycznej sytuacji – nakłaniał londyńczyków do wzięcia udziału w zbiórce leków, żywności, , ubrań i innych produktów pierwszej potrzeby oraz odwiedził poszkodowanych.

Dwa dni po pożarze liderka Partii Konserwatywnej zechciała spotkać się ofiarami pożaru, demonstranci zaatakowali ją obraźliwymi wyzwiskami. Theresa May schowała się w swojej rządowej limuzynie – to symboliczne.

Czy Theresa May da radę, pomimo licznych porażek i niedociągnięć, pozbierać się, wykrzesać wystarczającą ilość siły, żeby stoczyć bój o Wielką Brytanię? Przed brytyjską premier wielkie wyzwanie w postaci negocjacji dotyczących Brexitu.

SM/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share