FacebookTwitterPinterestShare

Premier Morawiecki przyjechał na Downing Street

Premier Morawiecki przyjechał na Downing Street

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek na Downing Street, gdzie weźmie udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Następnie oboje wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem czołowych ministrów obu rządów.

Morawiecki zaznaczył, że „w kontekście Brexitu ludzie często zapominają o innych obszarach współpracy”, podkreślając, że dla władz w Warszawie Wielka Brytania jest „kluczowym partnerem” w wielu kwestiach, w tym także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, szczególnie istotne są dla niego zapowiedzi brytyjskiego rządu, że „Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie wychodzi z Europy”, co – jak tłumaczył – będzie miało szczególne przełożenie na dalszy rozwój relacji transatlantyckich. Dodał, że Wielka Brytania i Polska mogą pozostać „podstawą” i łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Polski premier powtórzył także znaczenie udzielenia „wzajemnych gwarancji” dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Polsce w obliczu planowanego Brexitu.

Z kolei May powiedziała, że formuła konsultacji międzyrządowych sprawdziła się jako skuteczna platforma wzmacniania relacji między krajami, m.in. dzięki podpisanemu w ubiegłym roku traktatowi o współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

Szefowa rządu w Londynie przypomniała, że polsko-brytyjskie relacje mają „bardzo szeroki zakres” i „długą historię”, a dotychczasowe spotkania w formacie konsultacji międzyrządowych były „bardzo konstruktywne”.

Jak jednak zaznaczyła, obie strony „mają jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności, wspierania NATO i zwalczania rosyjskiej agresji oraz zapewniania stabilności w regionie”.

„Oczywiście jest też ważna kwestia praw obywatelskich i istotnego wkładu, jaki wnieśli Polacy, którzy zdecydowali się żyć w Wielkiej Brytanii” – powiedziała. Dodała, że chce „powtórzyć, że ich (Polaków) prawa będą zagwarantowane po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską”. Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia wkład Polaków w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

Przed rozpoczęciem wspólnej sesji plenarnej z kluczowymi ministrami, szefowie obu rządów zostaną przywitani w reprezentacyjnym pałacyku brytyjskiego Foreign Office Lancaster House przez chór dziecięcy, który zaśpiewa polskie i angielskie kolędy, a także spotkają się z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Oprócz konsultacji rządowych, Polska i Wielka Brytania wspólnie organizują także coroczne spotkania tzw. Kwadrygi (ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu państw), a także Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które ma służyć wzmocnieniu relacji na poziomie społeczeństw oraz organizacji pozarządowych, a także poprawie wzajemnego zrozumienia swojej kultury i historii. Trzecia edycja Forum odbędzie się w marcu 2019 roku w Warszawie.

Z kolei od marca 2017 roku w wyniku ustaleń podjętych na szczycie NATO w Warszawie rok wcześniej, w Polsce stacjonuje także ok. 150 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick na północy Anglii. Obecność brytyjskich żołnierzy jest elementem tzw. wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/jakr/ mobr/ ap/

FacebookTwitterPinterestShare