FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Prawo jazdy po lewej stronie

Prawo jazdy po lewej stronie

Coraz więcej Polaków podchodzi do egzaminów na prawo jazdy na Wyspach, bo procedura zdobywania tego dokumentu jest tutaj znacznie uproszczona w porównaniu do polskich przepisów.

Sprawdziliśmy, jak wygląda zdobycie prawa jazdy kategorii B. Przede wszystkim w Anglii nie ma obowiązku chodzenia na kurs jazdy – w Polsce to konieczność. Nauka odbywa się we własnym zakresie i kiedy kandydat czuje się na siłach, aby podejść do egzaminu, zamawia sobie go indywidualnie przez internet. Zanim jednak to zrobi musi złożyć listownie formularz o prawo jazdy provisional (L-ka). I jeszcze jedno, wystarczy mieć ukończone 17 lat.

Od tego się zaczyna

Prawo jazdy provisional (L-ka), to podstawowy dokument, który należy uzyskać jeśli chce się zdawać prawo jazdy w UK. Formularz na prawo jazdy provisional można pobrać z lokalnej poczty lub zamówić przez stronę internetową DVLA (Driver&Vehicle Licensing Agency – www.gov.uk). Po wypełnieniu druku odsyłamy  go wraz z paszportem lub dowodem osobistym oraz czekiem (postal order) na kwotę 50 funtów na adres DVLA wskazany na stronie internetowej. Po około czterech tygodniach kursant powinien otrzymać swoje pierwsze prawo jazdy provisional, uprawniające do prowadzenia pojazdu w towarzystwie osoby w wieku powyżej 21 lat i posiadającej pełne prawo jazdy przez przynajmniej trzy lata. Z takim dokumentem w portfelu możemy poruszać się w mieście i po drogach krajowych z wyjątkiem autostrad. Poza przywilejami  musimy pamiętać o tym, by odpowiednio oznakować nasz pojazd i na samochód nakleić czerwone litery L, zarówno z przodu jak i tyłu auta.

Ważny kurs

Następnym krokiem w drodze o upragniony dokument jest zdanie testu teoretycznego. Do tego testu w Anglii każdy podchodzi indywidualnie. Egzamin zamawiamy przez internet, ale najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zdawać test w języku angielskim, możemy zamówić opcję polskiego lektora w słuchawkach. Test teoretyczny na prawo jazdy w UK składa się z dwóch części – multiple choice oraz hazard perception. Pierwsza część to test wyboru, na którym jest 50 pytań. Zaznaczamy odpowiedź na ekranie monitora, spośród dostępnych. Trzeba odpowiedzieć prawidłowo na 43 pytania, by zdać. Z kolei druga część, to badanie szybkości reakcji kandydata. Na ekranie komputera pojawia się 14 krótkich filmów, w których trzeba odpowiednio zareagować na niebezpieczeństwa na drodze. Reakcję bada się za pomocą klikania myszki. Im szybciej klikniemy po zauważeniu sytuacji niebezpiecznej, tym więcej punktów możemy otrzymać. Maksymalna ilość punktów za każdą sytuację wynosi pięć. W jednym videoclipie będą dwie niebezpieczne sytuacje, w pozostałych po jednej. Aby zdać test teoretyczny trzeba zaliczyć obie jego części. Materiały do nauki można nabyć w księgarniach, ale i stronach internetowych m.in. www.tsoshop.co.uk. Angielsko-polskie wersje książek dostępne są na www.iwonas.com.

Kolega nauczy jeździć?

Po uzyskaniu prawa jazdy provisional oraz zdaniu testu teoretycznego można podejść do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w Anglii. Naukę jazdy można opanować wykupując profesjonalne lekcje u instruktora. Wśród nich są  również Polacy – to kolejne ułatwienie dla naszych rodaków w UK. Co ważne,  można uczyć się jeździć we własnym samochodzie lub samochodzie znajomego po warunkiem, że osoba siedząca spełni warunek, o którym pisaliśmy powyżej, czyli ma minimum 21 lat oraz prawo jazdy pełne od co najmniej trzech lat. Samochód musi być ubezpieczony na osobę uczącą się jeździć.

Egzamin praktyczny rozpoczyna się od sprawdzenia dokumentów kandydata (przyp. red. – to obie części prawa jazdy provisional, certyfikat zdania testu teoretycznego, certyfikat ubezpieczenia na samochód). Następnie zostaną kandydatowi zadane dwa pytania na temat budowy i obsługi pojazdu, podobnie jak to jest w Polsce. Potem egzaminator sprawdza wzrok kandydata poprzez wskazanie na tablicę rejestracyjną, którą ma odczytać z odległości około 20 metrów. Po badaniu rozpoczyna się właściwa cześć egzaminu, czyli jazda po mieście i ewentualne manewry takie, jak cofanie po łuku, zawracanie na drodze, zatrzymanie się na komendę, parkowanie. Egzamin na przyszłego kierowcę zdajemy tylko w przypadku gdy popełnimy najwyżej 15 drobnych błędów podczas jazdy. Jeden poważny błąd zagrażający bezpieczeństwu na drodze dyskwalifikuje kandydata i kończy egzamin. Jeśli zdamy egzamin, to prawo jazdy dotrze do nas pocztą w przeciągu trzech tygodni.

Niskie opłaty

Jeśli już zdobędziemy upragniony dokument, to możemy wziąć się za szukanie samochodu. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno auta pamiętajmy o obowiązkowych opłatach. W UK, podobnie jak w innych krajach należy do nich przegląd techniczny, który należy powtarzać co roku (MOT). Ponadto podatek drogowy, tzw. Road Tax, którego wysokość jest uzależniona od wielkości silnika pojazdu oraz ubezpieczenie samochodu. Dodatkowymi odpłatnymi opcjami może być ubezpieczenie osobiste lub ubezpieczenia właściciela pojazdu od przypadkowych awarii na drodze (breakdown recovery cover).

Na koniec warto zaznaczyć, że przystąpić do kursu prawa jazdy może  również osoba nie będąca rezydentem w Zjednoczonym Królestwie. Jaka jest cena za kurs? Przykładowo godzina jazdy z instruktorem to wydatek w granicach 25 funtów. Licencja na samochód osobowy kosztuje 50 funtów. Tyle samo kosztuje pierwsze pełne prawo jazdy.


Mateusz Komperda/TwojaAnglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share