FacebookTwitterPinterestShare

Prasa bez litości dla May po porażce w sprawie brexitu

Prasa bez litości dla May po porażce w sprawie brexitu

Dotkliwa porażka premier Theresy May w parlamentarnym głosowaniu nad zatwierdzeniem wynegocjowanej przez jej rząd umowy z Unią Europejską o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest w środę na pierwszych stronach wszystkich brytyjskich gazet.

„May doznała historycznej porażki” – tytułuje swój tekst „The Times”, ilustrując go fotografią zgromadzonych przed parlamentem, cieszących się zwolennikami dalszego członkostwa kraju w UE. „Członkowie parlamentu domagają się opóźnienia brexitu po tym jak Izba Gmin zmiażdżyła umowę premier. Partia Pracy wzmaga presję z głosowaniem nad wotum nieufności dzisiaj” – pisze w podtytułach „The Times”.

„Kompletne upokorzenie” – pisze na pierwszej stronie konserwatywny „Daily Telegraph”, który opatrzył tekst zdjęciem premier May tuż po głosowaniu. „May doznała największej porażki w historii, a umowa w sprawie brexitu rozpada się w pył. Partia Pracy składa wniosek o wotum nieufności, lecz premier mówi, że będzie walczyć dalej. Numer 10 (rząd – red.) odmawia wykluczenia odłożenia wyjścia, podczas gdy UE jest przygotowana do nowych rozmów” – kontynuuje w podtytułach gazeta, która w referendum z 2016 r. poparła brexit.

Centrolewicowy „The Guardian” swój artykuł tytułuje „May doznała historycznej porażki, gdy torysi obrócili się przeciwko niej”. Na zdjęciu gazeta zamieściła jedno z pomieszczeń Izby Gmin wypełnione członkami Partii Konserwatywnej przeciwnymi umowie. „Głosowanie nad brexitem jest bezprecedensową porażką rządu. Jeremy Corbyn składa wniosek o wotum nieufności dla premier. UE ostrzega, że +czas ucieka+ na zawarcie porozumienia” – dodaje „The Guardian”, który popierał w referendum pozostanie w UE.

Zdjęcie May, jeszcze sprzed głosowania, gdy ostatni raz apelowała do posłów o poparcie umowy, zamieścił „Financial Times”, tytułując tekst „Umowa May w sprawie brexitu zmiażdżona w Izbie Gmin” i dodając w podtytułach: „Największa różnica głosów na niekorzyść premiera we współczesnej historii. Corbyn składa wniosek o wotum nieufności dla rządu”.

„The i” pisze w tytule: „Historyczne upokorzenie”, zamieszczając na pierwszej stronie zdjęcie twarzy May, gdy już siedziała w samochodzie odjeżdżającym z Izby Gmin. W podtytułach gazeta pisze: „Dzisiaj głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Theresy May. Największa porażka dla premier w historii, gdy szeregowi torysi zagłosowali w stosunku sześć do jednego przeciw jej porozumieniu o brexicie. Corbyn próbuje doprowadzić do wyborów powszechnych, podczas gdy Wielka Brytania pozostaje w klinczu, a wyjście bez umowy jest zaplanowane na 29 marca. Nowe kłótnie w rządzie, podczas gdy ministrowie domagają się od premier radyklanych działań, ale DUP pomoże jej utrzymać się na stanowisku. Bruksela ostrzega, że +czas prawie się skończył+” – dodaje The i” w podtytułach.

Tabloid „Daily Mail” na pierwszej stronie umieścił duże zdjęcie premier May tuż po przegranym głosowaniu oraz tytuł: „Walcząc o swoje życie”. „Porozumienie May zmiażdżone przez największą w historii porażkę. Ona staje dziś w obliczu wotum nieufności. Rząd podzielony w kwestii jej planu współpracy z Partią Pracy. Unia pozwoli Wielkiej Brytanii odwołać brexit” – pisze w podtytułach gazeta.

Inny tabloid „The Sun”, który popierał w referendum wyjście z UE, swój tekst zatytułował „Brextinct”, co jest grą słów brexit oraz exticnt (ang. wyginięcie), a zilustrował go rysunkiem premier May przestawionej jako wymarły ptak dront dodo. Podtytuł głosi: „Umowa May w sprawie brexitu martwa jak dodo”.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/bjn/ mal/

FacebookTwitterPinterestShare