FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Polski VINCENT

Polski VINCENT

A więc mamy kolejnego kandydata do Oscara. I wielkie szanse, by po raz kolejny w tak krótkim czasie najważniejszą statuetkę filmową świata zdobyć. Nie ma się co krygować- Twój Vincent to dzieło genialne. Od ponad miesiąca zagraniczne media nie ustają w publikowaniu peanów na cześć polskiej produkcji. Spore artykuły Twojemu Vincentowi poświęciły już Deadline, Variety, The New York Times, The Telegraph i Times Journal International.  Natomiast The Hollywood Reporter jako pierwszy opublikował listę swoich faworytów na przyszłoroczne rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Który obraz ma ich zdaniem szansę na Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany? Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana!  

źródło: Instagram/ Dorota Kobiela

Historia, którą opowiada w filmie duet Kobiela-Welchman– to próba rozwiązania tajemnicy śmierci Van Gogha. Ten wzruszający kryminał jest pierwszą w historii kinematografii pełnometrażową animacją malarską opowiadającą historię ostatnich tygodni życia malarza, który w wieku 28 lat zrezygnował ze wszystkiego, by w zaledwie siedem lat zmienić oblicze sztuki na zawsze. 

źródło: Instagram/ Dorota Kobiela

Jak powstawał film? Nieszablonowo, nowatorsko, bezprecedensowo. Przecież to pierwszy film łączący sztukę, animację malarską i film fabularny! Najpierw zatem kręcono sceny z udziałem aktorów. Na tej podstawie, klatka po klatce powstawały ręcznie malowane techniką olejną obrazy. Jak mówi jeden ze 125 (!) biorących udział w przedsięwzięciu malarzy – Łukasz Gordon: Zamknęli nas w budkach, dali komputer, projektor, farby, pędzle i malowaliśmy codziennie przez przynajmniej osiem godzin. Niesamowita przygoda. 

źródło: Instagram/ Dorota Kobiela

Na potrzeby filmu stworzono 65 000 malarskich klatek! Pracowali nad nimi zawodowi malarze z 15 krajów. Artyści m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Grecji, Japonii, Australii, Irlandii, Kanady i Polski podczas ponad dwuletniej pracy nad wspólnym dziełem zużyli 3 tysiące litrów farby olejnej i litry olejku goździkowego, który ratuje obrazy przed przedwczesnym zaschnięciem.

źródło: Instagram/ Dorota Kobiela

Twojego Vincenta kupili już dystrybutorzy ze 135 krajów. Może dlatego, że widzowie Festiwalu Filmowego w Annecy uczcili film 10-minutową owacją na stojąco? Może dlatego, że zdążył już zdobyć tytuł najlepszego filmu animowanego na festiwalu w Szanghaju? Trudno powiedzieć. W każdym razie po Festiwalu Filmowym w Gdyni, który Twoim Vincentem uczcił 70-lecie polskiej animacji– dzieło rusza na podbój świata. W polskiej wersji językowej wystąpili m.in.: Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski i Robert Więckiewicz. Polska premiera produkcji odbędzie się 6 listopada.

Koniecznie obejrzyjcie ———>>>>>

Twój Vincent- polski zwiastun

 

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share