FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Polski kandydat do Oscara…

Polski kandydat do Oscara…

Film Jerzego Skolimowskiego „11 minut” został wybrany na polskiego kandydata do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny – poinformował we wtorek Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Decyzję podjęła komisja powołana przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską. W Komisji Oscarowej zasiadali m.in.: Paweł Pawlikowski, Agnieszka Odorowicz, Ewa Puszczyńska i Grażyna Torbicka.

– Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. „11 minut”, to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata – powiedział Paweł Pawlikowski.

W komunikacie PISF zwrócono uwagę, że Komisja Oscarowa nie brała pod uwagę filmów „Body/Ciało” w reż. Małgorzaty Szumowskiej i „Obywatel” w reż. Jerzego Stuhra, które decyzją producentów zostały wycofane w tym roku z ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„11 minut”, z akcją osadzoną w Warszawie, to opowieść o mieszkańcach współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich. Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione zostało w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu; dojdzie do katastrofy.

Do kin w Polsce „11 minut” trafić ma 23 października. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

PAP/IAR/iz

OL

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment