FacebookTwitterPinterestShare

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformowało PAP źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc.

Chodziło o informację dotyczącą decyzji TSUE o zobowiązaniu Polski do zawieszenia części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jak poinformowało PAP źródło unijne, w odpowiedzi przekazanej KE znajdują się informacje o przeprowadzonej przez polskie władze nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

TSUE podjął w październiku decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Trybunał chciał m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. 17 grudnia 2018 roku TSUE podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/luo/ az/ ap/

FacebookTwitterPinterestShare