FacebookTwitterPinterestShare

Połowa pracowników w UK „boi się, że do końca 2019 r. straci pracę”

Połowa pracowników w UK „boi się, że do końca 2019 r. straci pracę”
Pomimo rekordowego poziomu zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Wielkiej Brytanii w ich miejscach pracy spadło w ciągu ostatniego roku z 77 do 67 proc. – wynika z badania Monster.co.uk i Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (Cebr).

Na sile traci również optymistyczne nastawienie brytyjskich pracowników do własnych perspektyw na rynku pracy – około połowa, z prawie 9 000 ankietowanych osób, twierdzi, że nie spodziewa się, aby ich kariera nabrała tempa w ciągu najbliższych 5 lat.

Kto najbardziej martwił się o swoją przyszłość? Z sondażu Monster.co.uk i Cebr wynika, że pracownicy handlu detalicznego i małych firm.  Josie Dent, ekonomistka z Cebr, zauważa, że Wielka Brytania jest „na skraju spowolnienia” po „szokującym spadku PKB, słabej sprzedaży detalicznej i załamaniu produkcji w kwietniu”.

Jej zdaniem, ​​pracownicy są coraz bardziej zaniepokojeni pogarszającym się stanem brytyjskiej gospodarki – zwłaszcza, że są świadkami niedawnych potężnych problemów wielu znanych firm. „Jamie’s Italian, Arcadia, British Steel i inni są na pierwszych stronach gazet, a ludzie się tym po prostu martwią” – zaznacza Dent, cytowana przez „Yahoo UK”.

Ekonomistka dodaje, iż obawy te nie są bezpodstawne. „Rynek pracy jest bardzo silny, ale jednocześnie słabnie wiele innych wskaźników. Jesteśmy na skraju spowolnienia – nawet jeśli sektor zatrudnienia jeszcze tego nie doświadczył” – twierdzi Dent, dodając, że rynek pracy „często reaguje jako jeden z ostatnich wskaźników”. „Nie oczekujemy niczego zbyt drastycznego, ale naszym zdaniem, bezrobocie wzrośnie” – dodaje.

Z najnowszych danych opublikowanych przez Office for National Statistics wynika, że obecnie na Wyspach pracuje rekordowe 32,7 miliona osób – najwięcej od 1971 roku.

FacebookTwitterPinterestShare