FacebookTwitterPinterestShare

Polaków na Wyspach więcej niż kiedykolwiek wcześniej

Polaków na Wyspach więcej niż kiedykolwiek wcześniej

Brytyjski rząd w czwartek poinformował opinię publiczną, że przy końcu 2015 w Wielkiej Brytanii było więcej Polaków niż kiedykolwiek wcześniej. Urząd statystyczny mówi o liczbie 916 tysięcy, co oznacza o 63 tysiące więcej niż w poprzednim roku.

Od czasów wejścia Polski w poczet państw Unii Europejskiej ilość naszych rodaków na Wyspach powiększyła się o 20 razy w stosunku do okresu sprzed 2004 roku. Od czasu otwarcia granic Polacy masowo zaczęli przybywać do Wielkiej Brytanii, w efekcie tego obecnie 102 tysiące, czyli 12% naszej mniejszości w UK to osoby tam już urodzone. Oznacza to, że Polki średnio rodzą rocznie 23 tysiące dzieci. W tym aspekcie przodują przed resztą imigrantek.

To wszystko oznacza, że biało-czerwoni są zdecydowaną większością pośród mniejszości narodowych bez brytyjskiego paszportu. Drugie miejsce zajmują obywatele Indii, których ilość zamyka się w liczbie 362 tysiące. Tutaj jednak urząd statystyczny nie jest pewny pomiaru, dlatego, że ci decydując się na obywatelstwo brytyjskie są zobowiązani zrzec się indyjskiego paszportu.

Za główny powód tak dużej fali imigracyjnej wciąż uznaje się poszukiwanie pracy. Polacy również dbają o legalność pochodzenia swoich zarobków. W większości pracując posiadają numer ubezpieczenia społecznego. Jeśli nie, zazwyczaj jest to związane z sezonowym trybem pracy.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestShare