FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Polak potrafi

Polak potrafi

Krzemową Doliną Europy Polska nie jest, ale tak samo jak na całym świecie, mamy w naszym kraju do czynienia z dynamicznym rozwojem spółek technologicznych. Wstydzić się nie ma czego. Wprost przeciwnie. Co roku przybywa nam nowych firm, które osiągają międzynarodowe sukcesy.

System do masowej wysyłki wiadomości SMS, programy do zarządzania siłowniami i klubami fitness, zarządzanie danymi w chmurze czy aplikacja do śledzenia zachowań użytkowników na stronach internetowych, które jest tania jak przysłowiowy barszcz, to tylko kilka przykładów tego, co polscy programiści i inżynierowie potrafią wprowadzić
na szerokie wody współczesnej technologii.

Norweski łącznik

Kilka dni temu polski internet obiegła informacja, że polska firma ComVision założona w 2004 sprzedała swój sztandarowy produkt – serwis do masowej wysyłki wiadomości SMS, MMS i VMS – SMSAPI za bagatela 70 mln zł norweskiej giełdowej spółce Link Mobility Group. Nie byłoby może nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że sprzedano kurę znoszącą złotej jaja. SMSAPI bowiem jest tym dla usług dla firm korzystających z masowych wysyłek SMS, czym Allegro dla e-commerce. Firma posiada aż 40% udziałów na polskim rynku w tego typu usługach. Właściciele firmy – Marek Bardziński i Grzegorz Łysiuk – uzasadniają swoją decyzję możliwościami jakie daje im tak silny partner jak Link Mobility Group. Przede wszystkim szansa na wypłynięcie na szerokie międzynarodowe wody usług dla biznesu. Tylko w Polsce z SMSAPI korzysta ponad 6 tys podmiotów. Bez zagranicznego udziału drenowanie zachodnich rynków mogłoby okazać się trudne lub wręcz niemożliwe.

Silna firma


Możecie nie zdawać sobie nawet z tego sprawy, że za każdym razem gdy idziecie na siłownię, przy wejściu jesteście obsługiwani przez jeden z wiodących systemów do zarządzania klubami fitness, SPA czy CRM dla trenerów osobistych. Produkt stworzony od zera przez Polaków jest na tyle wydajny i elastyczny, że korzystają z niego nie tylko polskie sieci siłowni. Perfect Gym z powodzeniem działa również poza granicami kraju, m.in. w Rosji, Szwecji, Hiszpanii a nawet Australii. Wydawać by się mogło, że jest to niszowa usługa, jednak 250 przekonanych klientów i dobre wyniki finansowe pozwoliły spółce pozyskać środki na dalszy rozwój od zagranicznych inwestorów w kwocie prawie 20 mln zł. Moda na fitness ma ogromny potencjał. Do klubów należy około 50 mln ludzi na całym świecie. W tej chwili szacuje się, że rynek ten jest wart aż 27 mld euro. Perfect Gym planuje kontynuować ekspansję głównie na rynkach zagranicznych. Głownie w Australii, w Azji i na Bliski Wschodzie, gdzie nie moda na fitness dopiero rośnie w siłę.

Zadane i zdane


Zadając pytanie wyszukiwarce Google wcześniej czy później traficie na serwis Brainly.pl (kiedyś Zadane.pl) stworzony przez . Jeśli nie słyszeliście jeszcze o nich, to jest to serwis, na którym jedni użytkownicy zadają pytania, a inni odpowiadają. Google uwielbia takie rozwiązania. Twórcy tego serwisu również musieli zadać sobie w odpowiednim czasie właściwe pytania, a odpowiedź okazała się więcej niż zadawalająca, bo w ciągu kilku lat kilka dużych funduszy zainwestowało ten serwis aż 90 mln zł!
Serwis istnieje nie tylko w Polsce. Brainly działa aż w 35 krajach i 12 językach z liczbą użytkowników sięgającą 60 mln. Firma jeszcze nie zarabia, ale są już testowane różne metody płatności w serwisie i modele monetyzacji. Warto dodać, że Brainly – oprócz rozwoju własnej marki – kupuje zagraniczne serwisy o podobnym profilu m.in. w Stanach Zjednoczonych (OpenStudy), co jest ruchem niezwykłym jak na polską firmę.

Najbogatszy start up w Polsce
Roberta Gryna, zaledwie 30-letniego przedsiębiorcy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, kto śledzi listę najbogatszych Polaków Forbsa. Codewise – bo ta się nazywa spółka, to dzieło młodego Polaka, który w tej chwili jest wyceniane na 710 mln zł. Robert Gryn zbudował swój majątek oferując usługi dla firm, które chcą zwiększyć ruch na swoich stronach internetowych, pozyskać nowych klientów czy dane do marketingu, które pozwolą na szybkie zwiększenie sprzedaży. W polskich serwisach zawrzało, bo metody stosowane przez firmę Gryna są powszechnie potępiane w świecie marketingu internetowego. Gryn o tym wie, tak samo jak jego klienci, którzy godzą się na te praktyki, by osiągnąć swój cel. Mimo wszystko Codewise z Krakowa jest najjaśniejszą gwiazdą polskich startupów i zapewne dla wielu łaknących sukcesu jest wzorem do naśladowania, bo osiągnęli swój sukces finansowy bez zewnętrznego wparcia.

Trudny sukces


W Polsce mamy – jak się okazuje – bardzo dobry klimat do tworzenia startupów i rozwoju innowacji, bo firmy tego typu powstają jak grzyby po deszczu. Najwięcej nowych firm technologicznych powstaje w Warszawie. Na drugim miejscu pod tym względem jest Wrocław. Nie przypadkowo dwa największe ośrodki miejskie w Polsce. Tam również znajdują się siedziby wielkich marek technologicznych oraz świetne polskie uniwersytety i politechniki. Młode firmy technologiczne w Polsce mają również swoją specyfikę. Wyspecjalizowaliśmy się w tworzeniu usług dla firm, polegających m.in. na analizie danych, wsparciu procesów biznesowych czy automatyzacji marketingu. Drugą dużą grupę stanowią firmy, które szukają rozwiązań technicznych, łącząc zaawansowane oprogramowania z urządzeniami (internet rzeczy, robotyka i automatyka). Warto też dodać na koniec, że firmy, które pozyskują wielomilionowe wsparcia finansowe to wyjątki. Większość polskich start upów finansuje się sama do czasu aż zabraknie środków i zaczyna się szukanie inwestora, gdy jest już za późno. Mało bowiem zdaje sobie osób sprawę, że rynek nowych technologii jest niezwykle niewdzięczny. Zglobalizowany i niezwykle konkurencyjny. Zyski przychodzą zwykle po latach pracy i ogromnych inwestycjach.

Wojciech Bednarek/TwojaAnglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share