FacebookTwitterPinterestShare

Polacy robili z własnych rodaków niewolników w Wielkiej Brytanii. Skazani na lata bezwzględnego więzienia.

Polacy robili z własnych rodaków niewolników w Wielkiej Brytanii. Skazani  na lata bezwzględnego więzienia.

We wtorek sąd w Newcastle skazał czterech Polaków uznając ich winnych zarzutom handlu ludźmi. Ściągali rodaków z Polski obiecując im dobrą pracę a potem ubezwłasnowolniali i zmuszali do wykonywania nisko płatnych zajęć przejmując ich wynagrodzenia.

Skazani to 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. oraz 45-letni Robert M. Od lat werbowali bezrobotnych czy też pozostających w słabej sytuacji materialnej lub osobistej Polaków do pracy w płn.-wsch. Anglii. Obiecując dobrze płatne zajęcia i pełną opiekę początkową na emigracji często odnosili sukcesy. Ludzie się decydowali na wyjazdy sądząc, że nie mają nic do stracenia.

Po przyjeździe jednak byli kwaterowani w ciasnych mieszkaniach o „bulwersująco niskim standardzie”, jak to sam określił zaangażowany w sprawę starszy prokurator Jim Hope. Do tego skazani zajmowali konta pracowników okradając ich z zarabianych pieniędzy a podczas przeprowadzanego śledztwa próbowali zatrzeć ślady. To nie poprawiło ich sytuacji. Zostali skazani na karę bezwzględnego więzienia. Najkrótszy wyrok to 5, najdłuższy 12 lat.

Nie jest to pojedyncza i szczególnie wyjątkowa sytuacja. Na początku tego roku podobne zarzuty postawiono i skazano dwóch innych Polaków – 35-letniego Krystiana M i 38-letniego Erwina M. Obaj otrzymali karę sześciu lat więzienia za zmuszanie do niewolniczej pracy kilkunastu rodaków w magazynach sklepów Sports Direct.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestShare